Obiekt ma być miejscem spotkań i integracji mieszkańców. Oprócz podstawowej funkcji biblioteki, posłuży jako siedziba stowarzyszeń artystycznych i miejsce realizacji warsztatów. Odwiedziliśmy straszyńską mediatekę i sprawdziliśmy co oferuje.
To pierwsza w Polsce wiejska mediateka. Oficjalne otwarcie nastąpiło w sobotę 26 listopada. Starania gminy o wyremontowanie dworca w Straszynie trwały kilka lat. Ponad stuletni obiekt był w opłakanym stanie.
– Kiedy przejmowaliśmy nieczynną stację od PKP, budynek z secesyjnymi zdobieniami i kamienną podmurówką podupadał. Dziś wygląda pięknie, został powiększony o nowoczesny pawilon, ale nie stracił swojego ducha – podkreśla Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdańsk.
OBSZARY DZIAŁALNOŚCI MEDIATEKI
Gmina wydała na tę inwestycję ponad 3 mln złotych. Dworzec ma służyć jako miejsce spotkań i integracji mieszkańców. Stara biblioteka została przeniesiona z dotychczasowej siedziby na ul. Spacerowej i uzupełniona o księgozbiór multimedialny. Znalazły tutaj też miejsce siedziby lokalnych stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.
– Lokalne organizacje zajmą pierwsze piętro, czyli tzw. strefę działania. Na poziomie zero jest świetlica, a z początkiem 2017 roku zacznie działać także kawiarnia artystyczna – mówi Grażyna Goszczyńska, szefowa mediateki.
W przyziemiu będzie działać strefa dźwięku, gdzie swoją siedzibę będzie miało Radio Toksyna FM. Poddasze zajmować będzie strefa sztuki. Gospodarzem planowanych tutaj warsztatów plastycznych będzie Stowarzyszenie „Przystanek Sztuka”.
Posłuchaj więcej na temat mediateki w materiale Sylwestra Pięty:
KFP/hb