Jest ich w Polsce ponad 10 tysięcy. Każdego dnia ratują ludzkie życie, a teraz kolejny z nich pojawił się w Pruszczu Gdańskim. Grupa Energa przy współpracy z miastem zakupiła wysokiej klasy defibrylator, który będzie służył lokalnej społeczności. Inicjatorem akcji jest Grupa Energa, która nie wyklucza kolejnych zakupów. Przedstawiciele koncernu energetycznego zdradzają, że w przyszłym roku pojawi się kolejne urządzenie do ratowania życia.
– To dla nas bardzo ważne. Jestem szczęśliwa, że kolejne takie urządzenie pojawia się w naszym mieście. Cieszy też to, że w społeczeństwie pojawia się oddźwięk na tego typu inicjatywy. To ogromne wsparcie dla firm, które profesjonalnie ratują życie. W przypadkach zagrożenia życia liczy się każda minuta. W miejscach, gdzie pojawiają się tego typu urządzenia istnieje szansa, że np. pracownicy firm, czy mieszkańcy zareagują jeszcze przed dojazdem profesjonalnych ratowników – zaznacza Anna Górska, dyrektor samodzielnego, publicznego Pogotowia Ratunkowego w Pruszczu Gdańskim.
DEFIBRYLATOR ZA PRAWIE 6 TYSIĘCY ZŁOTYCH
Zakup profesjonalnego defibrylatora to koszt prawie 6 tysięcy złotych. Są one coraz bardziej popularne w całym kraju. Często ratują życie, a ich przydatność i funkcjonalność doceniają największe firmy i uczelnie w Polsce.
– Wcześniej napotykaliśmy pewien opór prezentując tego typu urządzenia. Była to pewna nowinka, która budziła wątpliwości. W tej chwili sytuacja się zmienia. W tym momencie przekroczyliśmy barierę 10 tysięcy sprzedanych urządzeń. Grupa Energa daje świetny przykład, bo to nie pierwsze urządzenie zakupione przez koncern energetyczny – podkreśla Adam Raczyński z firmy Med Line zajmującej się sprzedażą defibrylatorów.
Urządzenia trafiają do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Tam produkowane są partie wyłącznie na rynek Polski. Wiąże się to z certyfikacją i oprogramowaniem, które tworzone jest dla polskich użytkowników.
URZĄDZENIE W PEŁNI MOBILNE
Defibrylator zakupiony przez Energę jest drugim w Pruszczu, udostępnionym do publicznego wykorzystania. Znajduje się w budynku przy ulicy Grunwaldzkiej 42a, w którym mieści się siedziba Energa Wytwarzanie. Urządzenie jest w pełni mobilne. Umożliwia tym samym niesienie pomocy w obrębie najbardziej ruchliwej i niebezpiecznej ulicy Pruszcza, a dzięki całodobowej ochronie budynku, dostępne jest przez 24 godziny na dobę.
– Defibrylator kupiliśmy na potrzeby naszej firmy, dlatego też postanowiliśmy przeszkolić wszystkich naszych pracowników (około 250 osób) w zakresie udzielania pierwszej pomocy z jego użyciem. Teraz udostępniamy to ratujące życie urządzenie wszystkim mieszkańcom Pruszcza – mówi Robert Szaj, prezes Energa Wytwarzanie.
– Do współpracy zaprosiliśmy Urząd Miasta Pruszcz Gdański oraz pruszczańskie Pogotowie Ratunkowe. Jesteśmy przekonani, że łącząc siły, zwiększymy zarówno dostępność do defibrylatorów w mieście, podniesiemy świadomość mieszkańców o tym jak wielkie znaczenie ma umiejętność niesienia pierwszej pomocy, a finalnie być może przyczynimy się pośrednio, do uratowania niejednego ludzkiego życia. Ten defibrylator to dopiero pierwszy krok W następnym, planujemy zapewnić dostęp do AED w miejscach zgromadzeń publicznych szczególnie tam, gdzie odbywają się festiwale i koncerty.
Więcej o nowym urządzeniu, ratowaniu życia i właściwościach tego nowoczesnego sprzętu opowiemy także w najbliższej audycji Energetyczny Poniedziałek o 12:20.