Dojazdy do pracy. W Radiu Gdańsk tworzymy raport, który ma wykazać, jaki środek transportu mieszkańcy Pomorza wybierają najchętniej i ile czasu potrzebują dziennie na dojazdy. Porównamy go m.in. ze zmianami w rozkładzie, które od 11 grudnia będą obowiązywać na kolei i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy te zmiany są atrakcyjną alternatywą dla mieszkańców Pomorza.
Agnieszka pracuje od poniedziałku do piątku. Na dotarcie do pracy każdego dnia poświęca 1 godzinę i 20 minut. Jedzie samochodem. Krzysztof musi być w pracy o 8:00. Każdego dnia w autobusie spędza godzinę. Chyba, że jedzie w wakacje. Wtedy czas podróży skraca się o połowę. Podobnie ma Joanna, która samochodem może „tłuc” się przez godzinę, ale jeśli uda jej się ominąć szczyt, to wystarczy 20 minut. Z kolei Rafał samochodem dojeżdża w 15 minut. Problemy zaczynają się, gdy przesiada się do tramwaju. Wtedy podróż wydłuża się do 40 minut. Sam zaznacza, że woli się przebiec, bo to zajmuje mu 45 minut, a rowerem – 25 minut.
PORANNE KORKI
Z mini raportu, który stworzyliśmy na bazie informacji od pracowników Radia Gdańsk można wyciągnąć kilka wniosków. Jednym z nich jest – można powiedzieć, że stary jak świat – problem z dojazdami porannymi. To oczywiście efekt szkolny – rodzice odwożą swoje pociechy, przez co arterie wszystkich miast są całkowicie zatkane. Najlepszym przykładem trasy, którą „trawi” ten problem jest leśny odcinek ul. Słowackiego w Gdańsku. Tam od godziny 7:00 do 8:00 samochody poruszają się ślimaczym tempem.
Natężenie ruchu podczas porannego szczytu na leśnym odcinku ul. Słowackiego. Czerwony kolor oznacza zator Fot. google maps
– Jedynym sposobem na ominięcie porannych korków jest zmiana godzin wyjazdu – radzi nasz dziennikarz zajmujący się problemami drogowymi Sebastian Kwiatkowski. – Poranny szczyt jest bardzo intensywny, ale stosunkowo krótki. Wystarczy zaplanować podróż tak, by do celu dojechać do godziny 7:15. Jeśli w pracy nie musimy być tak wcześnie, to warto wyjechać z domu ok. 8:30 – mówi.
KOLEJKĄ CZY AUTEM?
Takiego problemu nie mają użytkownicy SKM. Torami przemieszczają się dość szybko, bo unikają korków. Często jednak narzekają na niezbyt komfortowe warunki przez ściśnięte tłumy pasażerów. Wśród naszych pracowników niewiele osób zdecydowało się na podróżowanie tym środkiem komunikacji. Zdecydowana większość do pracy dojeżdża autem. Tak wygląda mniej więcej czas przejazdu samochodem (zaznaczamy jednak – nie wliczając w to korków w najbardziej wrażliwych godzinach) i kolejką na przykładowej trasie Gdynia Chylonia – Gdańsk Wrzeszcz:
Po lewej trasa samochodowa z Gdyni Chyloni do Gdańska Wrzeszcza, po prawej trasa SKM. Fot. Google Maps
Biorąc pod uwagę wszystkie dotychczasowe zgłoszenia, średnio do pracy na Pomorzu jedziemy przez niemal 40 minut. Co do samego czasu, to podobne trasy mimo wszystko szybciej pokonujemy samochodem niż komunikacją miejską. Znamienne mogą być dojazdy do Wrzeszcza. Samochodem z okolic Straszyna (południową obwodnicą Gdańska – tunelem pod Martwą Wisłą – Marynarki Polskiej) dojeżdżamy w ciągu 25 minut. Z kolei autobusem z gdańskiego Suchanina – w tym przypadku z ul. Powstańców Warszawskich – jedziemy 20 minut. Tu różnica teoretycznie jest nieduża, ale oczywiście nie można zapomnieć, że z Suchanina mamy do przejechania niecałe 3 kilometry, ze Straszyna – ponad 15 kilometrów.
KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ MNIEJ CHĘTNIE
Między innymi przez spore korki bardzo często jesteśmy namawiani do korzystania z komunikacji publicznej. Porównaliśmy w takim razie czas przejazdu naszych słuchaczy autobusami, kolejką i tramwajami. Pod lupę wzięliśmy trasę z Łostowic Świętokrzyskiej do Oliwy. Bezpośrednim tramwajem jedziemy tak ok. 50 minut. W bardzo podobnym wymiarze czasowym podróżujemy autobusem, jednak w tym wypadku jesteśmy narażeni na korki. Teoretycznie najszybciej jest kolejką (ok. 45 minut), jednak w tym wypadku musimy wymierzyć przesiadkę, bo do SKM Śródmieście trzeba najpierw dojechać.
A jak wygląda Wasza droga do pracy? Skąd i czym dojeżdżacie oraz ile czasu potrzebujecie? O informacje prosimy w komentarzach, przez SMS na 603 06 06 06 lub mailowo na kontakt@radiogdansk.pl.
Wiktor Miliszewski/mmt