40 naukowców z całej Polski przez dwa dni będzie w Gdańsku dyskutować o wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku. Poruszone zostaną takie tematy jak aspekty prawne, działalność podziemia i zagraniczne reakcje na wydarzenia w Polsce. Sympozjum „Stan wojenny w Polsce 1981-1983” odbędzie się 12-13 grudnia w Europejskim Centrum Solidarności.
OPOZYCJA PRZESZŁA DO PODZIEMIA NA WIELE LAT
Organizator sympozjum dr Przemysław Ruchlewski podkreśla, że data wprowadzenia stanu wojennego, czyli 13 grudnia 1981 roku, to dla wielu osób data graniczna. – To było przekreślenie pewnych szans, pewnych marzeń, a przede wszystkim przekreślenie Solidarności. Cała opozycja przeszła do podziemia na wiele lat. Na jakiekolwiek zmiany musieliśmy czekać aż do Okrągłego Stołu – mówi dr Ruchlewski.
RÓŻNE ASPEKTY STANU WOJENNEGO
W panelach dyskusyjnych w Europejskim Centrum Solidarności weźmie udział ok. 40 historyków z Instytutu Pamięci Narodowej, uniwersytetów w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu, Polskiej Akademii Nauk oraz innych ośrodków naukowych.
– Różnorodna tematyka: historia polityczna i społeczna, internowani, świat wobec stanu wojennego, drugi obieg. Różne zagadnienia będą na pewno przedmiotem gorących debat, bo po każdym panelu będzie możliwość porozmawiania z naukowcami, zadania im pytań – dodaje organizator konferencji „Stan wojenny w Polsce 1981-1983”, która rozpocznie się w ECS 12 grudnia o godz. 9:00.
WYSTAWA I MEDALE WDZIĘCZNOŚCI
W czasie sympozjum zostanie otwarta ekspozycja „Śląsku, obudź się!” poświęcona pamięci okresu stanu wojennego na Górnym Śląsku. Autorem wystawy jest młody francuski fotograf, rocznik 1985. Nicolasa Leblanc nie było jeszcze na świecie, kiedy narodziła się w Polsce Solidarność i przyznaje, że była to dla niego „obca historia”.
– Decyduję się na podróż po Śląsku w poszukiwaniu dawnych liderów związkowych, opozycjonistów, górników, aby pozbierać ich wspomnienia i świadectwa. Te poszukiwania pozwalają mi na rekonstrukcję wydarzeń oraz na poskładanie strzępów pamięci zbiorowej. Spotkania zabierają mnie w miejsca symboliczne, jak również prowadzą poprzez ciągle bardzo żywą kulturę Śląska – mówi autor wystawy. Będzie ona czynna do 30 stycznia 2017 roku.
12 grudnia o godz 18:30 wręczone zostaną Medale Wdzięczności ECS pięciu uczestnikom strajku głodowego w więzieniu w Cottbus w grudniu 1981 roku. W ten sposób Knut Dahlbor, Axel Reitel, Bernd Schalbe, Viktor Witt i Thomas Zaremba protestowali przeciwko wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego.