Ponad 9 milionów złotych dofinansowania dostał Elbląga na rozbudowę trakcji tramwajowej. W środę podpisano umowę z władzami wojewódzkimi. – Wreszcie zakończona zostanie modernizacja linii rozpoczęta 4 lata temu – cieszy się prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
Inwestycja połączy trasę poruszania się pięciu linii tramwajowych w mieście. W sumie na budowę torowiska tramwajowego w ciągu ulicy Grota Roweckiego i 12 Lutego miasto chce wydać 13,5 mln złotych. Blisko 9,4 mln zł będzie pochodzić z funduszy unijnych – tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Umowa na dofinansowanie jest już podpisana.
– Celem tej inwestycji jest połączenie trakcją tramwajową północnych i południowych dzielnic Elbląga w jak najkrótszym czasie. Dziś tramwaj jedzie ulicą Królewiecką robiąc pętlę zanim dotrze do dworca. Tu czas będzie skrócony, a co za tym idzie, będziemy też mogli zmodyfikować sieć linii autobusowych tam, gdzie trasy mogłyby się dublować – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
ZAKUP NOWEGO TABORU
Miasto planuje także złożyć wniosek na zakup kilku nowych wagonów tramwajowych i postarać się o pieniądze na modernizację zajezdni tramwajowej, która od lat pozostaje w bardzo złym stanie technicznym.
– Jeszcze tym roku zamierzamy złożyć wniosek do innego projektu na zakup taboru. Tabor używany nie wchodzi w grę, bo ze środków unijnych można zakupić tylko nowe. Planujemy również rewitalizację zajezdni tramwajowej, pieniądze mogłyby pochodzić z tzw. programu rewitalizacji, ale dziś nie jeszcze mogę mówić o konkretach – mówi prezydent Elbląga.
10 MILIONÓW
Plan Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla Elbląga na lata 2013-2020 przewidywał wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu linii tramwajowych polegających na nadaniu tramwajom roli podstawowego środka transportu w śródmieściu i w relacji północ-południe.
Firma, która wygrała przetarg na budowę linii tramwajowej w ciągu Grota Roweckiego i 12 Lutego zadeklarowała, że wykona prace za nieco ponad 10 milionów złotych. Roboty potrwają około dwóch lat.