Pracownie tomokomputerowe ze szpitali Copernicus i Marynarki Wojennej w Gdańsku wyróżnione za wysoką jakość badań i ochronę przed nadmiernym napromieniowaniem pacjentów. Europejskie Towarzystwo Radiologiczne doceniło cztery placówki firmy Affidea w Polsce, w tym trzy pracownie działające w dwóch gdańskich szpitalach. NAJBEZPIECZNIEJSZE NA POMORZU
Gdańskie placówki jako jedyne na Pomorzu korzystają z nowoczesnego oprogramowania, pozwalającego na zminimalizowanie nadmiernego napromieniowania pacjenta. Czwarta wyróżniona znajduje się w Kielcach.
– Działamy w ten sposób, żeby dawka promieniowania była jak najmniejsza, natomiast obraz musi być czytelny i diagnostyczny. Ponadto stosujemy specjalne programy, które zmniejszają dawkę promieniowania i jesteśmy w stanie przy tej samej dawce promieniowania uzyskać lepszy obraz – wyjaśnia dr Barbara Tomicka-Szymańska, radiolog i dyrektor medyczny firmy Affidea na Pomorzu, która prowadzi wyróżnione pracownie TK.
Na zdjęciu dr Barbara Tomicka-Szymańska w pracowni TK szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku-Oliwie.
Fot. Joanna Matuszewska
W szpitalach im. Mikołaja Kopernika i dawnym Szpitalu Kolejowym, działających w ramach spółki Copernicus oraz w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej przy ul. Polanki, dawki promieniowania podawane pacjentowi w czasie tomografii są archiwizowane. Wszystko po to, by kontrolować stan napromieniowania podczas kolejnych ewentualnych badań.
Dyrektor Affidea na Pomorzu tłumaczy, że nawet jeśli w dwóch różnych placówkach jest ten sam aparat do wykonywania badań TK to nie oznacza, że badanie będzie przeprowadzone tą samą dawką promieniowania rentgenowskiego.
– Każdy ośrodek może generować inną dawkę dla pacjenta. W naszych placówkach jeśli pacjent przychodzi na badanie kolejny raz, wiemy jakimi dawkami został napromieniowany i kolejne dobieramy tak, żeby mu nie zaszkodzić – powiedziała Barbara Tomicka-Szymańska.
Dodaje, że dzięki specjalnemu oprogramowaniu Dose Excellence dawki mogą być odpowiednio dopasowywane indywidualnie do każdego pacjenta i uzależnione od danych zgromadzonych w trakcie poprzednich badań. – Dose Excellence nie tylko pomaga wyznaczyć odpowiednią dawkę promieniowania pacjentowi, ale również automatycznie porządkuje dane z poprzednich badań, aby można było łatwo i skutecznie kontrolować zastosowanie dawek u konkretnego pacjenta.
Fot. Joanna Matuszewska/Radio Gdańsk
AFFIDEA Z CZTEREMA GWIAZDKAMI
Affidea, znana dawniej jako Euromedic, to jedyna firma w Polsce, która otrzymała cztery gwiazdki w rankingu Eurosafe Imaging Star. Przyznaje je Europejskie Towarzystwo Radiologiczne (European Society of Radiology). Cztery gwiazdki oznaczają, że trzy placówki z Gdańska oraz jedna z Kielc znalazły się w wąskim gronie europejskich pracowni spełniających bardzo wysokie standardy związane z jakością badań diagnostycznych oraz ochroną radiologiczną pacjentów.
TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA POMAGA W DIAGNOZIE
Badania TK wprowadzono na świecie w 1972 roku. Od tego czasu badania oparte na promieniowaniu rentgenowskim, są wykonywane w ramach diagnostyki różnych chorób. – Dzięki temu możemy klinicystom pomóc w podjęciu decyzji jak leczyć pacjenta, jaką ścieżką pójść. Czy potrzebny będzie zabieg operacyjny, podanie chemioterapii, albo radioterapia – dodaje dr Tomicka-Szymańska z firmy Affidea.
Tomografia coraz częściej zastępuje tradycyjne badanie rentgenowskie. Jej minusem jest jednak konieczność większego napromieniowania pacjenta. Robiąc jedno zdjęcie RTG mamy do czynienia z mniejszym promieniowaniem, niż wykonując całą sekwencję zdjęć, bo na tym polega badanie tomokomputerowe. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie dawek promieniowania.
WAŻNA KONTROLA DAWKI PROMIENIOWANIA
Większa dawka promieniowania rentgenowskiego pozwala uzyskać wyraźniejszy obraz, ale zbyt duża może wpływać niekorzystnie na zdrowie pacjenta, a nawet przyczynić się do rozwoju choroby nowotworowej.
– Większość osób w swoim życiu będzie miała wykonanych kilka badań z użyciem promieniowania jonizującego. Trzeba pamiętać, że promieniowanie z wiekiem kumuluje się w organizmie. Dlatego trzeba dbać, by uzyskać badania z mniejszą dawką promieniowania i wybierać takie ośrodki, które umożliwiają ich przeprowadzenie – dodaje dyrektor medyczny Affidea na Pomorzu.
BADANIA W AFFIDEA NA POMORZU
Na Pomorzu na badanie tomokomputerowe pacjenci oczekują w dwóch kolejkach. Jedna dotyczy osób w stanie stabilnym. Są one obecnie zapisywane na badania na początek maja. Pacjenci przyjmowani w trybie pilnym czekają dwa miesiące. Badani wykonywane są też w ramach tzw. szybkiej diagnostyki nowotworowej. Wówczas czas oczekiwania to kilka dni, a opis z wynikiem pacjent otrzymuje maksymalnie w ciągu czterech dni.
Affidea ma swoje pracownie tomografii komputerowej w kilku szpitalach na Pomorzu. Prowadzi też pracownie rezonansu magnetycznego, rentgenowskie i USG.
Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl