Lek na Alzheimera pomoże w leczeniu zębów. Okazuje się, że Tideglusib (nazwa leków) powoduje naprawę bardzo dużych ubytków. Chodzi o dziury, które dziś są wypełnianie specjalną sztuczna masą. Już niedługo wystarczy podanie leku, by zęby naprawiły się same. Do odkrycia doszło przypadkowo.
ZĘBY GRYZONI NAPRAWIAJĄ SIĘ SAME
Tideglusib przechodził badania kliniczne jako lek na Alzheimera. Przy okazji okazało się, że wpływa dobrze na zęby. Pobudza komórki macierzyste miązki zęba powodując jego samoleczenie. Wpływa też na leczenie zębiny. Naukowcy z King’s College London postanowili przetestować go na myszach. Wiercili w ich zębach dziury i potem wypełniali je biodegradowalną gąbką zmieszaną z lekiem.
Okazało się, że zęby gryzoni dość szybko naprawiały się same. Gąbka znikała, a w jej miejscu pojawiała się naturalna miazga obrastająca zębiną.
SAMOLECZENIE TO NIEDALEKA PRZYSZŁOŚĆ
Uczeni twierdzą, że samoleczące się zęby to bardzo niedaleka przyszłość. Na razie nie wiadomo ile będzie kosztować taka terapia i czy do jej wykonania wystarczy lekarz ogólny czy jeszcze nadal stomatolog.