Dziesięć prototypów urządzeń medycznych, wizualizacji sal pacjentów i przedmiotów wspomagających rehabilitację dzieci powstało w ramach warsztatów OPEN_MINDS, prowadzonych w Trójmieście z udziałem studentów Politechniki Gdańskiej i Akademii Sztuk Pięknych.
W ramach programu powstał m.in Przyjaciel, czyli zabawka/urządzenie, które odwraca uwagę dziecka podczas zabiegów medycznych. W ramach projektu powstał też prototyp gry memo dla niewidomych dzieci. – To mój ulubiony projekt. Każdy z nas grał w memo jako dziecko. Teraz będą mogły to robić maluchy, które nie widzą a posługują się dotykiem. Specjalnie dla nich postały klocki o zmieniającym się kształcie – mówi Magdalena Mielewczyk, koordynator programu.
Natomiast wyróżnienie za projekt najbliższy wdrożenia uzyskał zespół, który stworzył zwijacz do przewodu pompy żywieniowej o nazwie Dream. Wśród propozycji uczestników warsztatów są też projekt rysunków na sali wybudzeń dla dzieci po operacjach, który być może zostanie zrealizowany w szpitalu Copernicus w Gdańsku.
Dzieci mają leżąc na łóżku widzieć na suficie obrazy wykonane techniką trójwymiarową. Organizatorzy projektu szukają teraz firm chętnych do współpracy. Większość prototypów jest na takim etapie, że można wdrażać ich produkcję.
PROJEKTY DOBRZE OCENIONE
Prace studentów zostały ocenione podczas gali przez jurorów, m.in. prezesów organizacji opiekujących się chorymi dziećmi m.in. Fundacji Żyć z pompą, Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Gdańsku i przedstawicieli Strefy Startup z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
W jury byli też przedstawiciele Fundacji Polska Innowacyjna oraz specjaliści z Uniwersytetu Gdańskiego. Warsztaty OPEN_MINDS trwały sześć tygodni. Wzięło w nich udział 36 studentów, którzy pracowali w kilku zespołach. Organizatorem warsztatów była fundacja MINDS, której misją jest tworzenie i wdrażanie na rynek nowych urządzeń medycznych.
Joanna Matuszewska/amo
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl