– Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte zostaną połączone 1 lutego – zapewnia Radiu Gdańsk wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
Przypomnijmy, we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu, który złożył zażalenie na wcześniejsze wstrzymanie połączenia gdańskich muzeów.
POŁĄCZENIE NA PEWNO 1 LUTEGO
– Cieszymy się z decyzji sądu, bo jest zdroworozsądkowa. Umożliwia nam zrealizowanie naszego planu. Minister kultury, czyli właściciel instytucji, chce je połączyć. Położone są w tym samym mieście i opowiadają o tej samej epoce historycznej – komentuje Jarosław Sellin. – Dyrektor Paweł Machcewicz poprosił nas o przedłużenie terminu połączenia muzeów z 30 listopada na 1 lutego. Przychyliliśmy się do tej prośby. Ale nie widzimy powodów dalszego przedłużania. 1 lutego oba muzea zostaną połączone – zapewnia.
Kto będzie kierował połączoną instytucją? O tym zadecyduje minister kultury. – Potem to dyrekcja będzie decydowała, jak będzie wyglądała wystawa. Nie damy się wciągnąć w dyskusję o rzekomym niszczeniu wystawy – mówi Jarosław Sellin.
„ZMIANA WYSTAWY BYŁABY GODZENIEM W NASZĄ PRACĘ”
Wicepremier Piotr Gliński zapewniał, że powstałego Muzeum II Wojny Światowej nikt nie zniszczy. Chcą z tego dorobku skorzystać i dopełnić przekaz, łącząc go z Muzeum Westerplatte. Obecny dyrektor muzeum Paweł Machcewicz ma nadzieję, że wystawa nie zostanie zmieniona.
– Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny może przez dwa lata rozpatrywać sprawę. Ale muzea już będą połączone. Co będzie się działo dalej, nie wiemy. Chcieliśmy z całym zespołem dokończyć wystawę. Za kilka dni zakończy się montaż. Mam nadzieję, że muzeum zostanie otwarte, będzie służyło Polsce i pokazywało światu polską historię, tak jak my ją stworzyliśmy. Zmiana wystawy byłaby działaniem godzącym w naszą pracę. Chwalili ją światowi historycy. Jest też kwestia praw autorskich. Minister nie ma prawa usunąć na przykład 20 procent stworzonej przez nas wystawy, bo jest ona dziełem autorskim. Twórców wystawy chronią prawa autorskie i bez naszej zgody wystawa nie może być zmieniona. Jeśli tak się stanie, to będziemy bronić integralności tej wystawy, nawet w sądzie” – mówi profesor Paweł Machcewicz. Muzeum ma zostać otwarte w marcu.
KOMUNIKAT MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
Naczelny Sąd Administracyjny uznał zażalenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na nieprawomocne postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie wstrzymania procedury łączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
W związku z powyższym Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie kontynuować działania na rzecz połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. 1 lutego 2017 roku zostanie utworzona państwowa instytucja kultury – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Połączenie obu gdańskich placówek o zbliżonym profilu działalności pozwoli zoptymalizować koszty przeznaczane z budżetu państwa na ich funkcjonowanie oraz zwiększyć ich potencjał rozwojowy, a tym samym wzmocnić ich pozycję na muzealnej mapie Polski i świata.
25 listopada 2016 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zgodnie z przewidzianymi w przepisach prawa uprawnieniami strony postepowania – wniósł zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 16 listopada 2016 r. dotyczące wstrzymania wykonania zarządzenia Ministra w sprawie połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, zaskarżając je w całości.
W zażaleniu Minister uzasadnił powody, dla których postanowieniu WSA w Warszawie zarzuca naruszenie przepisów ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, w tym wskazując nieuwzględnienie wszystkich okoliczności sprawy. Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność stanowiska Ministra KiDN.
Joanna Stankiewicz/mili