Wacław Kulczykowski z Uniwersytetu Gdańskiego i Adrian Bekasiewicz z Politechniki Gdańskiej dostali nagrodę imienia Jana Uphagena dla młodych naukowców. Wacław Kulczykowski jest laureatem w kategorii nauk humanistycznych i społecznych. To doktorant Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Nagrodę otrzymał za wybitne osiągnięcia związane z pracami archeologicznymi, rewitalizacyjnymi i dokumentacyjnymi, a także za wkład w ratowanie zabytków na Pomorzu.
Kulczykowski interesuje się średniowiecznymi systemami zaopatrywania miast w wodę i obiektami hydrotechnicznymi na terenie Pomorza Gdańskiego oraz dawnych Prus Wschodnich. Od dwóch lat ratuje poniemieckie cmentarze ewangelickie. Wyniki swoich badań opublikował w licznych artykułach, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Uczestniczył w 8 projektach naukowych i 11 ekspedycjach archeologicznych (m.in. przy ulicy 3 Maja, św. Ducha, Twierdzy Wisłoujście). Jest to również dwukrotny laureat stypendium dla najlepszych doktorantów, nagrody rektora Uniwersytetu Gdańskiego oraz laureatem III edycji konkursu eNgage organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Wacław Kulczykowski angażuje się też w projekty popularyzujące naukę.
GRA ARCHEOLOGICZNA
Doceniono go też za nowatorskie metody badań oraz edukację. – Dostaliśmy środki na popularyzację archeologii w miejscu wykopalisk. Na stanowisku archeologicznym zainstalowałem kamerę, która pokazywała obraz na żywo do internetu. Jednocześnie funkcjonowała aplikacja na smartfony, więc można było podglądać jakie prace wykonujemy i co odnajdujemy. Ludzie mogli się też dowiedzieć, jakie korzyści przynosi praca archeologa. Odwiedzały nas szkoły. Powstała też gra, która pokazywała jak wygląda praca archeologa. Zagrało w nią już pół miliona osób na całym świecie. Staram się robić akcje popularyzacyjne, żeby pokazać mieszkańcom danego terenu, że to co na nim się znajduje, to ich dziedzictwo, o które muszą dbać – mówi Wacław Kulczykowski.
MIĘDZYNARODOWA WSPÓŁPRACA
Adrian Bekasiewicz dostał nagrodę w kategorii nauk ścisłych. Jest pracownikiem Katedry Systemów Mikroelektronicznych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informacji Politechniki Gdańskiej, a także pracownikiem Uniwersytetu w Rejkiawiku, gdzie brał udział w projektach finansowanych przez Islandzki Fundusz Infrastrukturalny. Od 2011 roku laureat regularnie otrzymuje granty na badania, a także jest głównym wykonawcą grantów z Narodowego Centrum Nauki.
Badacz interesuje się metodami szybkiego projektowania struktur mikrofalowych i antenowych. – Wszyscy odczuwamy wyniki badań, które prowadzili moi poprzednicy. Dzięki wynikom tych badań powstały stacje bazowe telefonii komórkowych. Metody te znajdują zastosowanie także w inżynierii lotniczej, hydroinżynierii lub chemii – mówi Adrian Bekasiewicz. Młody naukowiec jest też współautorem bądź autorem około 170 publikacji. Współpracuje z licznymi zespołami badawczymi z Belgii, Chin, Islandii, Kanady, Republiki Południowej Afryki oraz Stanów Zjednoczonych.Zwycięzcy poza dyplomami i statuetkami otrzymali nagrody pieniężne w wysokości po 7 tysięcy złotych.
Nagroda dla Młodych Naukowców przyznawana jest od 2003 roku. Do 2006 roku nazywana była „Młodym Heweliuszem”. Łącznie z dzisiejszymi laureatami nagrodzonych zostało 28 osób. O tytuł Młodego Naukowca mogą ubiegać się osoby, które nie ukończyły 30 lat, ale już mogą pochwalić się znaczącym dorobkiem naukowym, udziałem w istotnych projektach i grantach badawczych bądź są beneficjentami ważnych stypendiów.