Nowatorskie narzędzie chirurgiczne, służące do operacyjnego leczenia skrzywień kręgosłupa, opracował naukowiec z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Doktor hab. Rafał Pankowski jest ortopedą, pracuje w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, znajdującej się w szpitalu im. Mikołaja Kopernika.
Zbudowane przez niego urządzenie, derotator Pankowskiego, zostało opatentowane i zarejestrowane w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (ang. European Union Intellectual Property Office, EUIPO). Jest towarem chronionym prawnie w krajach członkowskich Unii.
JAK DZIAŁA DEROTATOR
Za pomocą derotatora Pankowskiego można określić maksymalną siłę korekcyjną, której można użyć podczas operacji skrzywień kręgosłupa, czyli skolioz. Pomaga też w bezpiecznym przeprowadzeniu zabiegu. Przyrząd jest rutynowo wykorzystywany podczas operacji skolioz w klinice GUMed.
– Dotychczasowe doświadczenia pozwalają stwierdzić, że leczenie skoliozy z użyciem derotatora Pankowskiego jest możliwe w znacznie większym zakresie niż poprzednio – informuje Joanna Śliwińska, rzecznik uczelni.
POSZUKIWANIA LEPSZEJ METODY
Doktor hab. Rafał Pankowski zdecydował się na budowę urządzenia, bo efekty leczenia skolioz dostępnymi dotąd metodami w Polsce i Europie, były niezadowalające. Technika operacyjna polegała m.in. na stosowaniu forsownego manewru derotacji bezpośredniej kręgów. Bezpieczny zakres zmiany w położeniu kręgów szacowany był w oparciu o wyczucie i doświadczenie chirurga. Istniała obawa, że przekroczone zostaną naturalne opory kręgosłupa, co mogłoby prowadzić do złamania.
SKUTECZNOŚĆ UDOWODNIONA
Naukowiec z GUMed postanowił zbadać, jaki jest graniczny zakres, w którym można rotować skrzywione kręgi. Zaprojektował urządzenie i przeprowadził odpowiednie badania, m.in współpracując z Zakładem Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl