Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. ze Słupska z nowym rokiem kontynuuje pracę nad wspieraniem lokalnych przedsiębiorców m.in. poprzez rozwój oferty praktycznych szkoleń. Słupski Inkubator Technologiczny, zarządzany przez PARR, gdzie odbywa się większość szkoleń, jest regionalnym centrum wydarzeń kulturalno-gospodarczych, gromadząc „małych i dużych”, uczniów, studentów, inżynierów, przedsiębiorców, reprezentantów świata nauki i biznesu, a także administracji. W 2016 roku w blisko 80 wydarzeniach wzięło udział 5,3 tys. osób. Rok 2017 zapowiada się również interesująco.
W pierwszym kwartale 2017 roku odbędą się kolejne, ciekawe wydarzenia, w tym „Śniadania biznesowe”. Jest to cykl spotkań dla przedsiębiorców, organizowanych na całym Pomorzu. Najbliższe odbędzie się już 15 lutego i zorganizowane zostanie w Słupskim Inkubatorze Technologicznym dla ponad 70 reprezentantów firm. Tematem przewodnim będzie działalność Krajowej Administracji Skarbowej oraz zmiany w podatku VAT. Z kolei 28 marca zaplanowane jest spotkanie w Lęborku na temat zmian w prawie pracy, w tym umów o pracę tymczasową i zatrudniania cudzoziemców. Będzie też mowa o wsparciu przedsiębiorców w działaniach proeksportowych.
– Spotkania w tej formule zyskały ogromną popularność i są dobrą okazją do wymiany doświadczeń, dyskusji oraz nawiązania nowych kontaktów. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy łącznie 16 śniadań biznesowych na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego, w których udział wzięło ponad 500 osób – mówi Mirosław Kamiński, Prezes Zarządu PARR.
W trakcie tych spotkań prezentowane były aktualnie dostępne na rynku formy wsparcia działalności przedsiębiorców i zmiany w przepisach prawnych, m.in. prawie pracy i prawie podatkowym.
DOSKONALENIE KOMPETENCJI
PARR skupia swoje działania również na doskonaleniu i podwyższaniu kompetencji kapitału ludzkiego. Świetnym przykładem jest oferta Słupskiego Inkubatora Technologicznego, prowadzonego przez PARR, który wzmacnia swoją ofertę szkoleniową i oferuje specjalistyczne szkolenia i warsztaty, będące odpowiedzią na zapotrzebowanie przedsiębiorców, ich pracowników ale także samorządów i osób fizycznych. W stałej ofercie są szkolenia komputerowe, szkolenia z projektowania i montażu instalacji fotowoltaicznych, efektywności energetycznej. PARR S.A. posiada akredytację Urzędu Dozoru Technicznego jako Ośrodek szkoleniowy dla instalatorów OZE. Ponadto oferta jest rozbudowywana o szkolenia rozwijające kompetencje miękki – takie jak komunikacja, zarządzanie sobą w czasie, kreowanie marki, coaching biznesowy, umiejętność wywierania wpływu na ludzi oraz efektywnego i bezpiecznego wykorzystania z social mediów w biznesie. Media społecznościowe obecnie wywierają ogromny wpływ na biznes, wiec istnieje duża potrzeba poszerzania umiejętności z nimi związanych.
W ramach inicjatywy „Kobieta Biznesu”, 8 marca rozpocznie się cykl szkoleń kierowanych dla kobiet aktywnych zawodowo, chcących rozwijać swoje kompetencje. To oprócz możliwości zdobywania wiedzy także okazja do nowych kontaktów i wymiany doświadczeń.
Ponadto SIT cieszy się coraz większym zainteresowaniem w szkoleniach indywidualnych. Coraz więcej pracowników zdaje sobie sprawę, że inwestycja w specjalistyczne szkolenia stanowi zabezpieczenie etatu. Dużą popularnością cieszą się szkolenia z projektowania instalacji fotowoltaicznych, wspomaganych oprogramowaniem PV Sol Premium. Uczestnicy przybywają nie tylko z regionu, ale także z całej Polski.
– Nasza renoma wynika ze współpracy z wysokiej klasy specjalistami, jak i dobrze przygotowanej infrastruktury. Oferta jest wciąż aktualizowana pod kątem bieżących oczekiwań klientów – mówi Ewa Krzaczkowska, Dyrektor Słupskiego Inkubatora Technologicznego.
START W SŁUPSKU
Już 21 lutego podczas warsztatów w ramach Partnerskiego Programu SIT i Miasta Słupska pn. „Wystartuj w Słupsku” omówiony zostanie temat ekosystemu Start-up’owego. Następnie w dniach 23-24 lutego odbędzie się szkolenie z komunikacji dla przedsiębiorców. Uczestnicy szkolenia rozwiną umiejętności m.in. skutecznego porozumiewania się, budowania lepszych relacji osobistych i zawodowych oraz łatwiejszego rozwiązywania konfliktów w kontaktach zawodowych.
Kolejne warsztaty odbędą się w pracowniach Odnawialnych Źródeł Energii oraz Automatyki, Robotyki i Systemów Wizyjnych w SIT. W dniach 9-10 marca planowany jest warsztat z zakresu efektywności energetycznej w gminach, a 22-23 marca w czasie praktycznych warsztatów będzie rozwijany temat projektowania instalacji fotowoltaicznych. Stale dostępna jest także oferta szkoleń z obsługi programów m.in. MSExcel – różne poziomy, AutoCad oraz CorelDRAW oraz inne.
PARR, która jest organizatorem i partnerem powyższych wydarzeń zaprasza do śledzenia swoich stron internetowych, na których publikowane są szczegóły odnośnie poszczególnych spotkań.
fot. materiały prasowe
DLA ROZWOJU REGIONU
Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., od 1994 roku prowadzi działania związane z rozwojem regionalnym, a realizowane przez nią projekty wspierają rozwój społeczno-gospodarczy regionu, powstawanie Start-Upów i innowacji na Pomorzu. Agencja zarządza Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną i Słupskim Inkubatorem Technologicznym.
Słupski Inkubator Technologiczny to nowoczesne zaplecze dla rozwoju nowoczesnych technologii. W SIT działają pracownie specjalistyczne: Automatyki, Robotyki i Systemów Wizyjnych oraz Odnawialnych Źródeł Energii, zapewniające rozwój proinnowacyjnych usług i wsparcie w zakresie wykorzystania rozwiązań ekoenergetycznych.