Słyszał o nim każdy, ale nie każdy wie, jak sobie z nim radzić. Jak rozpoznać autyzm? Jakie są objawy? Gdzie szukać pomocy? Jak pomóc? Będzie się tego można dowiedzieć na specjalnych warsztatach, które odbędą się już 15 lutego w gdańskiej Alchemii. Warsztaty dla dwóch grup poprowadzi Agata Bujnik z fundacji SYNAPSIS.
Dlaczego warto wziąć udział? Autyzm jest częstszy niż myślimy. Dotyka 1 proc. populacji na świecie. W Polsce żyje z nim ok 60 tys. osób. Może dotknąć każdego dziecka niezależnie od płci, rasy i statusu społeczno-ekonomicznego.
WIEDZA JEST FUNDAMENTEM
– Dlatego na warsztat organizatorzy zapraszają zarówno rodziców dzieci – w szczególności dzieci do 3. roku życia, ale także wszystkie osoby, które chciałyby dowiedzieć się, czy to, co wiedzą o autyzmie jest prawdą czy mitem – mówi Marek Łyskawa, koordynator „Badabada” Programu Wczesnego Wykrywania Autyzmu.
– Wiedza jest fundamentem – dodaje Agata Bujnik. – Zarówno jeśli chodzi o wczesne wykrywanie autyzmu u dzieci, jak i nawiązywanie relacji z dorosłymi osobami z autyzmem, czy zespołem Aspergera. Uczestnicy warsztatu dowiedzą się m.in. jak powinien wyglądać poprawny rozwój dziecka do 3. roku życia, ale także jak postępować w kontaktach dorosłymi, którzy widzą, słyszą i czują świat inaczej niż my.
Prowadząca warsztaty to pedagog specjalny, zatrudniona w Fundacji SYNAPSIS od 2005 r.. Od 2008 r. pracuje w zespole specjalistów zajmujących się wczesną diagnostyką całościowych zaburzeń rozwojowych Aktualnie pełni funkcję kierownika zespołu konsultującego i diagnozującego dzieci w wieku 8 – 24 miesięcy. Współprowadzi szkolenia podstawowe dla profesjonalistów, rodziców oraz dwuletni staż terapeutyczny dla pedagogów, psychologów i logopedów. Stale poszerza swoje doświadczenia i podnosi kompetencje zawodowe w ramach szkoleń z zakresu autyzmu oraz wczesnej interwencji.
Szybkie rozpoznanie uzależnione jest w pierwszej kolejności od świadomości i zasobu podstawowej wiedzy rodziców. CZAS ma tu znaczenie.
Szczegóły:
– liczba grup: dwie grupy, każda po ok 20-30 osób
– czas trwania: każda grupa po ok 60-75 minut
– zaproszenia i potwierdzenia w formie elektronicznej
– zaproszenia kierowane do pracowników Alchemii, Torus’a oraz do zawodników i uczestników zawodów TTIDH 2017
– miejsce: wieża Pt w Alchemii przy. al. Grunwaldzkiej 411, I piętro, TORUS SHOWROOM