Zostaw ubranie potrzebującym. Między innymi w Słupsku ruszyła akcja Wymiana Ciepła. Zasady są bardzo proste – tłumaczy Monika Zenig z Centrum Integracji Społecznej w Słupsku.
– Można przyjść i zostawić zbędne ubrania zimowe. Dla osób w każdym wieku. Mogą to być rzeczy używane, ale takie które jeszcze można założyć. Można je zostawić u nas na wieszaku. Z kolei jeśli ktoś potrzebuje to może sobie takie ubranie wziąć. Oddano już nam kurtki, polary, czapki, szaliki, jest nawet garnitur z ceną, więc chyba nieużywany. Specjalny wieszak oraz skrzynie wystawiono na ulicy Jaracza 9 w Słupsku. Ubrania można zostawiać od poniedziałku do piątku od 7 do 15.30. Chciałyśmy, żeby wieszak stał tu siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę, ale boimy się, że ktoś może się „zaopiekować” nie tylko ubraniami, ale też wieszakiem – mówi pracownica CIS w Słupsku.
Mieszkańcy Gdyni chętnie przynoszą ubrania dla bezdomnych Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel
WYMIANA CIEPŁA NA POMORZU
Akcja Wymiana Ciepła obejmuje swoim zasięgiem cały kraj. Podobne wieszaki stanęły w wielu miejscowościach w Polsce i jest ich już ponad 90. W województwie pomorskim bezdomni mogą liczyć na znalezienie ciepłego odzienia m.in. w Tczewie na ul. Obrońców Westerplatte 6, w Starogardzie Gdańskim na ul. Wodnej, przy parafii św. Katarzyny, w Malborku przy pl. Słowiańskim 5, w Dzierzgoniu przy Placu Wolności 1 oraz w Gdyni na ul. Hryniewickiego 10. Gdyński wieszak ugina się od ubrań pozostawionych przez mieszkańców miasta, a sami gdynianie o akcji mówią ciepło. Grupa Trójmiasto Pomaga zachęca instytucje, firmy, szkoły, by również ustawiały takie wieszaki.
Fot. facebook.com/wymianaciepla
IDEA AKCJI JEST PROSTA, WYSTARCZY USTAWIĆ WIESZAK
Idea jest tak prosta, że prościej się nie da! – piszą organizatorzy akcji na stronie facebookowej. – Wystarczy ustawić wieszak, zapełnić go ciepłymi ubraniami i pozwolić, by potrzebujący bez skrępowania brali ubrani.
Idą znów mroźne noce. Trzeba szybko, ale z głową:
1. Znaleźć legalne miejsca dla wieszaków – ma to być miejsce wyznaczone przez miasto lub prywatny kawałek chodnika. Wieszak powinien być dostępny 24 godziny na dobę – 7 dni w tygodniu. Miejsce, w którym stoi dostępne, widoczne. Dobrze, żeby było zadaszone – najcieplejsza puchowa kurtka nasiąknięta deszczem, jest nie do wysuszenia dla osoby bezdomnej.
2. Znaleźć solidny i duży wieszak. Albo zupełnie inaczej – płot lub kij od szczotki.
3. Postawić.
4. Zapełnić ciepłymi ubraniami. Wieszamy: kurtki, płaszcze, polary, swetry. Obok można ustawić pojemnik na czapki, szaliki, rękawiczki. Wszystkie rozmiary – także dziecięce.
5. Wy drukować nasze pliki – są za free do pobrania na tej stronie. Ale wystarczy karton i marker.
6. Mówić ludziom, żeby wieszali ciepłe kurtki, płaszcze i swetry. Mówić na FB i w realu!
Jeśli ustawicie wieszak, przyślijcie nam informację – zdjęcie i lokalizację. Wstawiajcie też na swoje facebooki z #wymianaciepła. Staramy się sprawnie aktualizować mapę na google – mapę Wieszaków Wymiany Ciepła w Polsce.
Nasze materiały wyjęliśmy spod prawa autorskiego. Są dla Was. Można samodzielnie pobrać paczkę z plikami graficznymi >>> TUTAJ.
Jeśli ktoś chce ogrzać swój wieszak dziecięcymi ubrankami, to może pobrać także nasze nowe plakaty >>> TUTAJ.
I jest Nieziemska Kobieta, która chce to robić dla Wymiany Ciepła. Można Ją prosić o pliki elektroniczne, o wstawienie Waszych logotypów, a nawet o przygotowanie TABLICZKI PCV na Wasz wieszak – a może nawet o wieszak? E-mail: ania@zgodaprojekt.pl
Tekst pochodzi ze strony: facebook.com/wymianaciepla