Trzy osoby chorujące na jaskrę zostały zoperowane nowatorską metodą przez lekarzy okulistów ze szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. Zabieg polegał na wszczepieniu w chore oko specjalnego silikonowego stenta, dzięki któremu można utrzymać właściwe ciśnienie w gałce ocznej.
Operacje przeprowadził zespół pod kierunkiem ordynatora Oddziału Okulistycznego dr n. med. Witolda Kokota.
– Wszczepiliśmy pacjentom specjalne żelowe przetoki, które ułatwią odpływ płynu do przestrzeni podspojówkowej, co obniży ciśnienie śródgałkowe. To najnowsza metoda redukcji ciśnienia, a więc leczenia jaskry. Robi się to u chorych, u których leczenie farmakologiczne nie daje rezultatów – opowiada lekarz.
Na zdjęciu zespół, który przeprowadził zabiegi Fot. Copernicus
NIE DLA WSZYSTKICH PACJENTÓW
Dr Witold Kokot dodaje, że tą metodą można operować tylko część pacjentów. – Są to chorzy, którzy wcześniej mieli zoperowaną zaćmę. Nowością w tej metodzie jest żelowy stent XEN, który niedawno pojawił się na rynku. W Stanach Zjednoczonych pierwszy raz taki zbieg okulistyczny wykonano … dwa tygodnie temu, 9 lutego.
https://www.youtube.com/watch?v=c_FoDZiZlu8
Gdańskie zabiegi przeprowadzono w ramach NFZ. Pacjenci nie musieli nic płacić. Szpital św. Wojciecha na Zaspie jest częścią gdańskiej spółki medycznej Copernicus.
JASKRA CHOROBĄ CYWILIZACYJNĄ
Jaskra to choroba, której towarzyszy podwyższenie ciśnienia w oku. Osoba chorująca ma coraz większe problemy z widzeniem, które prowadzą do całkowitego zaniku nerwu wzrokowego i ślepoty. Światowa Organizacja Zdrowia uznała jaskrę za chorobę społeczną. Na świecie choruje ponad 70 milionów ludzi, a ponad 6 milionów jest z jej powodu niewidomych.
Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl