Kolejny szpital z Pomorza inwestuje w nowoczesne systemy informatyczne. To Kociewskie Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim, które będzie mieć m.in. internetową rejestrację do przychodni oraz elektroniczny dostęp do dokumentacji medycznej. Wszystko ma być gotowe we wrześniu 2018 roku.
System informatyczny w Starogardzie Gdańskim ma kosztować prawie 3 miliony 800 tysięcy złotych, z czego unijne dofinansowanie to ponad 3 miliony.
STAROGARD DOŁĄCZA DO INNYCH
W ramach systemu działać będą platforma e-Zdrowie, która będzie dostępna dla pacjentów, oraz system e-Administracja, który umożliwi zarządzanie szpitalem, w tym elektroniczny obieg dokumentów. Pacjenci zyskają możliwość dostępu do swoich dokumentów medycznych przez internet, będą też mogli rejestrować się on-line, a placówka będzie się z nimi kontaktować drogą smsową.
Z kolei lekarze będą mogli zlecać badania przez system komputerowy, co skróci kolejki. Wyeliminowane zostanie też częste obecnie dublowanie badań w różnych jednostkach szpitala, bo wgląd w dokumentację elektroniczną będą mieli lekarze ze wszystkich oddziałów.
W Kociewskim Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim zainwestowano dotąd w systemy informatyczne ponad milion złotych. Za kolejne prawie 4 miliony do szpitala trafi ponad sto różnych urządzeń i komputerów z oprogramowaniem.
E-ZDROWIE NA POMORZU
Starogardzki szpital to kolejna placówka z Pomorza, która inwestuje w nowoczesne systemy informatyczne. Te inwestycje pozwolą placówce dołączyć w przyszłości do projektu „Pomorskie e-Zdrowie”, w którym działać będą szpitale z Trójmiasta, Słupska, Wejherowa, Kościerzyny i Prabut, nadzorowane przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku.
W sumie w regionie na projekty z zakresu informatyzacji przeznaczonych będzie około 200 milionów złotych, z czego 184 miliony w szpitalach marszałkowskich. Celem projektu „Pomorskie e-zdrowie” jest wprowadzenie jednolitego systemu informatycznego w placówkach. Dzięki temu pacjenci będą mogli uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej, zawierającej m.in. informacje o odbytych wizytach, wystawionych receptach i wynikach badań. Z kolei pracownicy szpitali będą mieli dostęp do baz danych dotyczących leczenia pacjentów we wszystkich placówkach.
E-ZDROWIE NA SZCZEBLU CENTRALNYM
Do systemu „Pomorskie e-Zdrowie” w przyszłości przystąpić będą mogły kolejne szpitale a także przychodnie, które spełniać będą warunki techniczne. System ma być zgodny z innymi wprowadzanymi na szczeblu centralnym, co nadzorują Ministerstwo Zdrowia i Centrum Informatyzacji w Ochronie Zdrowia. Wszystko ma być gotowe na przełomie 2018 i 2019 roku.
Platforma e-Zdrowie działać będzie w nast. placówkach „marszałkowskich”:
Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku
Pogotowie Ratunkowe w Gdańsku
Szpital Reumatologiczny w Sopocie
Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku
Szpital w Słupsku
Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim
Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień w Gdańsku
Stacja Pogotowia Ratunkowego w Słupsku
Szpitale COPERNICUS w Gdańsku
Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku
Szpital Dziecięcy Polanki w Gdańsku
Szpital w Prabutach
Przemysłowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Gdańsku
Szpital w Kościerzynie
Szpitale Wojewódzkie w Gdyni
Szpital w Wejherowie
Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl