Rumia przejęła historyczną Górę Markowca. W przyszłości powstaną tu między innymi amfiteatr, ścianka wspinaczkowa z wieżą widokową i altany grillowe. To kolejny krok na drodze rewitalizacji całego obszaru wzniesienia i położonego w pobliżu osiedla.
Gmina przejęła szczyt od prywatnych właścicieli. W przyszłości powierzchnia zostanie zagospodarowana przy pomocy środków unijnych na cele rekreacyjno-edukacyjne.
– Zagwarantowano nam środki w wysokości 9,5 miliona złotych na rewitalizację Zagórza i Góry Markowca oraz 2,8 miliona złotych na działania społeczne z tym związane. Podpisanie umowy o dofinansowanie planowane jest na przełomie marca i kwietnia – mówi Agnieszka Rodak, naczelnik Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Rumi.
KONKURS NA REWITALIZACJĘ
Miasto przystąpiło już do pierwszych kroków związanych z zagospodarowaniem zarówno Góry, jak i rejonu ulic Kombatantów, Sabata, Młyńskiej i Szkolnej. Ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno–architektonicznej.
Zadaniem projektantów przystępujących do konkursu jest przekształcenie zdegradowanych terenów w przestrzeń atrakcyjną dla mieszkańców, o nowym potencjale i dostosowaną do potrzeb wszystkich.
– Konkurs odpowie nam na pytanie, jak najlepiej zagospodarować Górę Markowca. Aktywizacja tego miejsca przyniesie duże korzyści. W przyszłości będzie to teren ogólnodostępny, bezpieczny i czysty. Taki, o jakim wszyscy marzyliśmy od wielu, wielu lat – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.
AMFITEATR, ŚCIANKA WSPINACZKOWA, ŚCIEŻKI EDUKACYJNE
Twórcy koncepcji mają za zadanie przygotować w obrębie Góry Markowca m.in. projekt platformy widokowo-rekreacyjnej, amfiteatru plenerowego, ścianki wspinaczkowej z wieżą widokową oraz historycznej ścieżki edukacyjnej. Z kolei w granicach Zagórza powstaną m.in. strefy rekreacji, altany grillowe, wiaty do suszenia prania, nowe ciągi komunikacyjne czy miejsca postojowe.
Pula nagród w konkursie to 50 tysięcy złotych. Autorzy najlepszej koncepcji zostaną zaproszeni do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Szczegóły konkursu można znaleźć tutaj.
SYMBOL RUMI
Góra Markowca jest jednym z krajobrazowych symboli Rumi. Stanowi doskonały punkt widokowy na Pradolinę Kaszubską, Kępę Oksywską i Zatokę Gdańską. Jest też popularnym miejscem wypraw pieszych i rowerowych – w jej pobliżu przebiegają bowiem ogólnodostępne szlaki turystyczne (m.in. Szlak Zagórskiej Strugi).
Wzniesienie jest również miejscem ważnym z punktu widzenia historii miasta. Podczas badań archeologicznych na stokach Góry odnaleziono pozostałości osad kultury halsztackiej rozwijającej się w latach 800-450 p.n.e., a także osady średniowiecznej z XII-XIV wieku. Żelbetowe pozostałości na jej szczycie to resztki niemieckiej baterii obrony przeciwlotniczej z 1942 roku.
mich