W Bazylice Mariackiej odbyło się przeniesienie szczątków ks. prałata Józefa Zator-Przytockiego do krypty kapłanów gdańskich. Modlitwie przewodniczył ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański. Obecni byli także biskupi pomocniczy i kapłani archidiecezji gdańskiej.
– To wielki dzień dla naszej świątyni – mówił obecny proboszcz bazyliki ks. Ireneusz Bradtke.
„SPOCZĄŁ W GODNYM MIEJSCU”
W uroczystości udział wzięli także byli parafianie ks. Zator-Potockiego. – Ten znany kapłan spoczął w godnym miejscu. Był wielkim patriotą, zasługuje na godne upamiętnienie, należy do księży męczenników za wiarę i za ojczyznę – dodał Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź. – Spoczywać tu będą najwybitniejsi gdańscy kapłani – mówił arcybiskup.
– Ks. Zator-Przytocki odbudowywał tę świątynię, prowadził naszą parafię. Nie miałem okazji bezpośrednich kontaktów z ks. Zatorem-Przytockim. Ale wiem, że był wyjątkowym prałatem. Dlatego teraz, kiedy jest taka możliwość, przenosimy szczątki księdza z kaplicy pod posadzką do krypty gdańskich kapłanów – dodał ks. Ireneusz Bradtke obecny proboszcz świątyni.
POŚWIĘCENIE PRZY ODBUDOWIE ŚWIĄTYNI
– Poświęcił się odbudowie świątyni ze zniszczeń wojennych. Zmarł nagle 26 listopada 1978 r. w czasie odprawiania mszy świętej. Krypta jest otwierana zawsze w okolicach Wszystkich Świętych – mówił ks. Ireneusz Bradtke.
Zwłoki ks. Józefa Zator-Przytockiego znajdują się w kaplicy Jezusa Miłosiernego. Tam spoczął także także zasłużony dla archidiecezji ks Albin Potracki, długoletni proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Redzie. W latach 1992–2008 Dyrektor Ekonomiczny Archidiecezji Gdańskiej.
Ks. płk dr Józef Zator-Przytocki urodził się 21.01.1912 r. w Wicyniu. 29 czerwca 1935 otrzymał w katedrze lwowskiej święcenia kapłańskie. Na krótko przed wybuchem wojny na własną prośbę został kapelanem wojskowym. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. W 1945 r. przeniesiono go do Gdańska i mianowano administratorem parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Wrzeszczu. Do 1948 r. odbudowywał zrujnowany kościół i organizował życie parafii. Był aresztowany przez UB oraz skazany na 15 lat więzienia, gdzie spędził 6 lat. Wyszedł na wolność po amnestii w 1955 r. W 1958 r. objął posługę proboszcza kościoła Mariackiego w Gdańsku. Poświęcił się odbudowie świątyni ze zniszczeń wojennych.
Anna Rębas/mili