Zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku będą mogli we wtorek 11 kwietnia studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Akcja zostanie przeprowadzona w godzinach 9:00-15:00 w holu Collegium Biomedicum przy ul. Dębinki 1.
– Zapraszamy wszystkich studentów i pracowników, a także inne osoby które nas odwiedzą do rejestracji – mówi Magdalena Antoszewska, studentka III roku kierunku lekarskiego. – Wystarczy wypełnić kwestionariusz i na miejscu oddać próbkę krwi, którą będą pobierały panie pielęgniarki – dodaje organizatorka akcji.
KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ?
W akcji mogą wziąć udział osoby dorosłe, ważące powyżej 50 kg. Trzeba być zdrowym. Dawcą nie może być osoba cierpiąca na choroby zakaźne i przewlekłe m.in. cukrzycę, łuszczycę, choroby krwi. Osoby, które w ostatnich miesiącach miały zabiegi operacyjne, albo robiły tatuaż lub piercing, muszą odczekać pół roku.
Od decyzji lekarza zależy też, czy dawcą zostać będą mogły osoby m.in z astmą, nadciśnieniem, padaczką, chorobami serca i leczone hormonalnie. Organizatorami akcji na GUMedzie jest gdański oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. W jej trakcie odbędzie się wykład na temat dawstwa szpiku kostnego. Poprowadzi go o 11:00 lek. Michał Taszner z Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii.
MOŻESZ POMÓC
W ub. roku zarejestrowało się kilkudziesięciu dawców. Przeszczep Szpiku od Honorowego Dawcy może uratować życie chorym na białaczkę oraz inne choroby krwi.
– Po kilku tygodniach od zarejestrowania, osoba która się zgłosiła dostaje pisemne potwierdzenie. Jeśli okaże się, że jest chory któremu może pomóc, ktoś się z nią skontaktuje. Na tym etapie dawcy szpiku nie powinni się wycofywać – mówi Magdalena Antoszewska.
Dodaje, że są dwie metody pobierania szpiku od dawcy, z talerza kości biodrowej i z krwi obwodowej. Zawsze o sposobie pobrania decyduje lekarz.
Joanna Matuszewska/amo