– Chcemy być bardziej słyszalni – jak mówią, tak robią. Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej powołana w ubiegłym roku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przejdzie przeobrażenia. Młodzież chce większej autonomii, większych kompetencji i silniejszej reprezentacji. Dlatego złoży projekt ustawy w sprawie utworzenia nowej Rady Młodzieży RP.
– Problemy młodzieży w różnych regionach są zarówno bardzo podobne, jak i różne w zależności od tego, skąd młodzi ludzie pochodzą. Wszyscy są zgodni co do tego, że na szczeblu państwowym nie czują się reprezentowani. Dlatego też Rada Dzieci i Młodzieży RP wyszła z inicjatywą, by powołać ustawową reprezentację polskiej młodzieży. Najważniejsze punkty z projektu ustawy to sam fakt, że jest to w ogóle ustawa. Daje to silne umocowanie organu w polskim systemie prawnym.
Poza tym chodzi o takie rzeczy, które zapewnią tej Radzie stabilne i efektywne działanie, czyli rokroczne finansowanie, kompetencje pozwalające brać udział w komisjach Sejmu i Senatu RP w sytuacji, kiedy będą omawiane sprawy dotyczące młodych ludzi – mówi Adam Janczewski przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży przy MEN. – Nas trzeba brać na poważnie, bo w ogóle młodzież należy brać na poważnie. Młodzież powinna być podmiotem w dyskusji, a nie przedmiotem – dodaje.
SPOTKANIE REPREZENTANTÓW SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH
W poniedziałek w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku odbyło się spotkanie reprezentantów samorządów uczniowskich z pomorskich szkół z członkami aktualnie działającej Rady Dzieci i Młodzieży RP. Projekt ustawy na razie jest dwustronicowy. Będzie rozszerzany o statut, który stworzą sami zainteresowani. – Będą wybory w całej Polsce i każdy młody człowiek będzie mógł wziąć udział w takich wyborach i zostać reprezentantem polskiej młodzieży – mówi Tomasz Racławski, wiceprzewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.
Z kolei Julia Kelsz, członkini Rady reprezentująca województwo pomorskie zaznacza: – Kierujemy się do młodzieży, która działa i która chce działać oraz która szuka swojej reprezentacji. Chcemy, by głos młodych ludzi był bardziej słyszalny.
TAKIE SPOTKANIA ODBYWAJĄ SIĘ W CAŁEJ POLSCE
W tej chwili w całej Polsce odbywają się spotkania konsultacyjne młodych ludzi. Pod koniec tygodnia odbędzie się podsumowujące spotkanie członków Rady, a następnie projekt ustawy przekazany zostanie parlamentarzystom.
Kadencja aktualnie działającej Rady wygasa we wrześniu. Rada Dzieci i Młodzieży RP liczy 32 członków – to reprezentanci z całej Polski.
Ewelina Potocka/puch