Ulice w Słupsku zdekomunizowane. Radni przegłosowali uchwałę zmieniającą nazwy dziesięciu ulic. Przy okazji na sesji doszło do awantury.
Radni Prawa i Sprawiedliwości sprzeciwiali się nazwaniu jednej z ulic imieniem Tadeusza Mazowieckiego. Zarzucali mu współpracę z NKWD oraz sprzeciw wobec wyprowadzenia z Polski Armii Czerwonej. Reszta radnych wyszła z sali obrad i sesję przerwano na 10 minut.
PRZESZŁOŚĆ MAZOWIECKIEGO
Radna PiS Anna Mrowińska uważa, że miała prawo krytykować Mazowieckiego. – To jest niepoważne podejście. Uważam, że mogę mieć swoje zdanie i je wyrażać na sesji. Takie gremialne wyjście prawie wszystkich radnych to rzecz niegodna dla tego urzędu i rady – mówiła radna Mrowińska.
– Proszę mnie nie cytować z nazwiska, ale nie mogłem tego słuchać, że Mazowiecki to kapuś i donosiciel „czerwonych”. Trzeba ludzi oceniać za całokształt pracy dla Polski i Mazowiecki na pewno jest osobą godną ulicy w Słupsku – komentował jeden z radnych.
DEKOMUNIZACJA, ALE Z POPRAWKAMI
Pierwotny projekt zmian nazw ulic zmodyfikowano. Swojej ulicy nie będzie miał w Słupsku Bronisław Geremek oraz Żołnierze Wyklęci. Niezależny radny Robert Danielkiewicz uważa, że Żołnierze Wyklęci powinni mieć godniejszą ulicę w Słupsku. – Jakaś uliczka na końcu miasta? Tak nie można. Ja w ogóle uważam, że mamy bałagan z nazwami w mieście. Skoro jest osiedle Niepodległości, to tematycznie powinny być takie właśnie nazwy.
Za uchwałą dekomunizacyjną głosowało 15 radnych, jedna osoba była przeciw i jedna osoba się wstrzymała. To prawdopodobnie jednak nie koniec dekomunizacji ulic w Słupsku, bo IPN zgłosił już zastrzeżenia do ulicy Kruczkowskiego oraz Jedności Narodowej. Radni się jeszcze tymi ulicami nie zajmowali.
Stare i nowe nazwy ulic w Słupsku:
1) Gwardii Ludowej na MKS Cieśliki,
2) Wincentego Rzymowskiego na Bitwy Warszawskiej,
3) Stanisława Budzyńskiego na prof. Zbigniewa Religi,
4) Franciszka Fiedlera na Arkadego Fiedlera,
5) Wincentego Matuszewskiego na Jeana Sibeliusa,
6) Stanisława Pestkowskiego na Tadeusza Mazowieckiego,
7) Stanisława Trusiewicza na Jana Nowaka-Jeziorańskiego,
8) Mieczysława Kozłowskiego na Władysława Bartoszewskiego,
9) Jana Tyszki na Anny Walentynowicz,
10) Bronisława Wesołowskiego na Łukasza Cieplińskiego.
Przemysław Woś/mmt