Tegoroczna edycja słupskiego budżetu partycypacyjnego odbędzie się na nowych zasadach. Urzędnicy zaktualizowali cały program. Nie zmieniono jedynie puli do zagospodarowania – nadal są to 2 miliony złotych.
Nowością w słupskim budżecie partycypacyjnym (tak nazywany jest w Słupsku budżet obywatelski) jest dopuszczenie do głosowania 14-letnich mieszkańców. Do tej pory program był dostępny dla osób urodzonych po 1 stycznia 2006 roku. To nie jedyne zmiany wprowadzone w budżecie.
– Zwiększyliśmy kwotę na zadania społeczne z 200 do 300 tysięcy złotych. Podnieśliśmy także maksymalną kwotę na zadania ogólnomiejskie o 200 tysięcy złotych, która wynosi teraz pół miliona złotych – wylicza Iwona Chrapkowska-Wielgomas, dyrektor Wydziału Dialogu i Komunikacji Społecznej w słupskim magistracie.
WIĘCEJ GŁOSÓW I MNIEJ ZADAŃ PRZY SZKOŁACH
Kolejną ważną zmianą jest większa liczba głosów do oddania. – Teraz będzie można oddać aż pięć głosów. Oto też wnioskowali mieszkańcy. Po jednym głosie oddamy na zadania infrastrukturalne, ogólnomiejskie i lokalne oraz aż trzy głosy na zadania społeczne – dodaje dyrektor Chrapkowska-Wielgomas.
Po licznych apelach mieszkańców, zmieniono również zasady uczestniczenia w budżecie przez szkoły, które zagarnęły sporą część poprzednich edycji programu. Teraz na terenach będących w trwałym zarządzie szkół będzie można zgłaszać pomysły tylko w ramach zadań ogólnomiejskich. – Zadania lokalne pozostają wyłącznie w dyspozycji mieszkańców – podkreśla Wielgomas.
ZGŁOSZENIA
Pod każdym przygotowanym projektem trzeba zebrać podpisy mieszkańców. Gotowe zadania można wysyłać lub przynosić do Urzędu Miejskiego w Słupsku do końca maja.
Zasady i niezbędne formularze dostępne są na stronie słupskiego budżetu partycypacyjnego >>> TUTAJ.
Paweł Drożdż/puch