Ruchome wydmy, bliskość morza i zabytkowe latarnie. Szlak rowerowy Hel-Ustka znalazł się na liście 8 najciekawszych tras rowerowych według systemu rezerwacyjnego HRS.
Trasy zostały przygotowane przez HRS, a listę opublikował magazyn National Geographic Polska. Podzielono je ze względu na poziom trudności. Ścieżka rowerowa pomiędzy Helem a Ustką otrzymała status średnio trudnej. To znaczy, że będzie ona atrakcyjna zarówno dla profesjonalnych kolarzy, jak i amatorów.
Długość szlaku to 170 km i czas potrzebny na jego pokonanie to średnio dwa dni. „To podróż śladami latarni morskich” – czytamy w National Geographic. Pierwsza latarnia znajduje się w Helu, kolejna w Jastarni, Sasinie i Ustce. Każda z nich jest wyjątkowa np. latarnia w Sasinie jest zbudowana na wydmie, a latarnię w Ustce podobno nawiedza duch.
ATRAKCJE NA TRASIE
Oprócz podziwiania latarni morskich, warto zwrócić uwagę także na inne atrakcje, jakie napotkać możemy na szlaku. W Helu warto zatrzymać się w helskim fokarium. Za Jastrzębią Górą mija się Błota Karwieńskie, obszary bogate w ginące już torfowiska. Kolejnym punktem na trasie jest osławiona plaża w Dębkach i nie mniej sławna Białogóra. Następnie przejeżdżamy przez rezerwat Mierzeja Sarbska. Odcinek pomiędzy Łebą a Rowami prowadzi przez Słowiński Park Narodowy, którego charakterystycznymi elementami są malownicze jeziora, bagna, łąki, torfowiska i ewenement na skalę europejską – ruchome wydmy.
Trasa nie kończy się w Ustce, można pojechać dalej wzdłuż wybrzeża przez Kołobrzeg, aż do Świnoujścia, gdzie znajduje się największa latarnia nad Bałtykiem.
Nadmorski szlak
Odległość: 170 km
Czas: 2 dni
Stopień trudności: średni
Grafika: HRS
WSZYSTKIE 8 TRAS WYBRANYCH PRZEZ HRS MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ
Źródło: http://www.hrs.com/pl/blog/po-godzinach/polska-na-rowerze.html
HRS/hb/mmt