Choroby układu krążenia, kłopoty z ciśnieniem i cholesterolem. To główne tematy poruszone na specjalnie zorganizowanym spotkaniu lekarzy specjalistów ze słuchaczami Radia Gdańsk.
W ramach cykl „Bądź Zdrów” w studiu im. Janusza Hajduna odbyło się specjalne spotkanie z kardiologami. Gośćmi byli prof. dr hab. Marcin Fijałkowski i dr n. med. Krzysztof Chlebus z I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed.
WARTO SIĘ CZEGOŚ DOWIEDZIEĆ
Nasi słuchacze, zgromadzeni w studiu, mogli nie tylko wysłuchać ważnych porad, ale również żywo uczestniczyć w spotkaniu zadając najważniejsze dla nich pytania.
– Z serduszkiem bywają kłopoty. Teraz sytuacja jest ustabilizowana, ale zawsze warto się czegoś dowiedzieć – mówiła jedna z naszych słuchaczek.
SPECJALIŚCI RADZĄ
Mogliśmy się również dowiedzieć, kiedy warto się przebadać i jak postępować w przypadku wykrycia komplikacji. – W jakim wieku pacjent pierwszy raz powinien pojawić się u lekarza kardiologa? – pytała Joanna Matuszewska prowadząca spotkanie.
– Jeśli u młodej osoby, nastolatka zostaną wykryte jakieś problemy, to wiadomo, że już w takim wieku taka osoba powinna szukać pomocy. Jeśli mówimy o osobach, które uznawane są za zdrowe, to pierwsza diagnostyczna wizyta powinna być po czterdziestym roku życia u mężczyzn i po pięćdziesiątym u kobiet – tłumaczy specjalista.
Pełnej relacji ze spotkania w Radiu Gdańsk będzie można wysłuchać w czwartek 18 maja po godz. 17:00. Cykl „Bądź Zdrów – bez kolejki” powstaje we współpracy Radia Gdańsk i Uniwersytetu Medycznego. Spotkanie prowadziły Joanna Matuszewska i Joanna Stankiewicz.
jK