Nasza reporterka podjęła się kąpieli we wszystkich trzech rzekach, przez które płynęłyśmy. Ania Rębas na własnej skórze sprawdziła czystość wody i jej temperaturę. Tczewski oddział ratowników WOPR podpowiada jakich zasad należy przestrzegać, żeby kąpiel w rzece była bezpieczna.
Kąpiel w Nogacie była przyjemną niespodzianką. Chociaż woda ma zielonkawe zabarwienie, okazała się dosyć czysta. Już przy wejściu do wody nasza reporterka znalazła raka (zazwyczaj żerują w czystych akwenach) i rybaka, który potwierdził, że po samych połowach ryb można zauważyć poprawę jakości wody. Obecnie łowi ich znacznie więcej.
W Malborku funkcjonują dwa miejskie kąpieliska, gdzie można bezpiecznie korzystać z uroków pływania w rzece.
WISŁA – NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Tutaj miałyśmy dużo szczęścia. Wisła jest bardzo niebezpieczną rzeką. Nurt jest silny, a dno zróżnicowane. Dzięki temu, że dzisiaj ratownicy WOPR mieli ćwiczenia na Wiśle, od razu mogłyśmy się skonsultować w sprawie kąpieli.
Zanurzenie się w Wiśle, a nawet napicie się wody z tej rzeki niczym nie grozi. Jednak nie jest to tajemnicą, że z okolicznych pól uprawnych spływają pestycydy, które zanieczyszczają wody Wisły.
Nasza reporterka spróbowała kąpieli w nurcie Wisły. Zapewnia, że to wymagająca rzeka, bardzo szybka. Należy podkreślić, że Ania to dwukrotna triathlonisktka i weszła do wody ubrana w płetwy. Jak sama mówi, bez tego ekwipunku, nie podjęłaby się tego zadania.
NIEBEZPIECZNY MOST
Wielu młodym osobom wydaje się, że skok z tczewskiego mostu jest wyrazem odwagi i brawury. W tym miejscu jednak rzeka ma tylko 9 metrów głębokości. – Kar nie nakładamy, ale uświadamiamy ludziom jaką głupotę robią skacząc – podkreśla ratownik. Osobom, które chciałyby spróbować bezpiecznej kąpieli w Wiśle doradza – płynąć z prądem i nie wykonywać gwałtownych ruchów. – Z prądem rzeki nikt nie wygra – podkreśla woprowiec.
SZKARPAWA – NAJPIĘKNIEJSZA KRAJOBRAZOWO
To już ostatnia rzeka w naszym rankingu. Najpiękniejsza krajobrazowo i najbardziej nadająca się do pływania. Woda jest ciepła i czysta. Pływanie w Szkarpawie to prawdziwa przyjemność. Należy jednak kąpać się uważnie – tak jak w każdej rzece. Skoro mamy Rok Wisły, cała ekipa przyznała, że powinien być także – Miesiąc Nogatu i Dzień Szkarpawy.
TO JUŻ KONIEC…
Nasza relacja z Pętli Żuławskiej dobiegła końca. W Błotniku spotkałyśmy naszych kolegów redakcyjnych i razem dopłynęliśmy do Żuławek. Serdecznie polecamy wszystkim, którzy nie mają jeszcze planów wakacyjnych, rozważenie rejsu po Pętli Żuławskiej. To przede wszystkim wypoczynek od miejskiego zgiełku, ale także atrakcje napotkane w każdej odwiedzanej przystani.