1 czerwca w życie wchodzą nowe, surowsze przepisy ruchu drogowego. Do tej pory np. kierowcy, który po pijanemu doprowadził do wypadku, groziło minimum 9 miesięcy więzienia. Teraz kara to co najmniej 2 lata. A to nie jedyne zmiany.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wielokrotnie podkreślał, że obecne prawo jest zbyt pobłażliwe, a przepisy w stosunku do pijanych albo kierowców pod wpływem narkotyków są zbyt łagodne.
SUROWE KARY DLA PIJANYCH KIEROWCÓW
Od pierwszego dnia czerwca, zgodnie z nowymi przepisami, kierowca pod wpływem alkoholu lub narkotyków, który spowoduje wypadek, trafi do więzienia na minimum dwa lata. Do tej pory za podobne przestępstwo groziło minimum 9 miesięcy pozbawienia wolności.
Również ci, którzy mimo utraty prawa jazdy, postanowią usiąść za kierownicą, powinni zastanowić się dwa razy. Kara w takim przypadku to 2 lata pozbawienia wolności oraz sądowy zakaz prowadzenia samochodu na okres do lat 15.
LEPIEJ NIE UCIEKAJ POLICJI
Do tej pory ucieczka przed policją traktowana była jako wykroczenie. Groziła za to jedynie grzywna i 30 dni aresztu. W myśl nowych przepisów, będzie traktowane to jako przestępstwo, za które grozi nawet do 5 lat więzienia. Dodatkowo będzie obowiązywał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów do lat pięciu.
PRZEDAWNIENIE
Zmienia się również czas, po którym dane przestępstwo się przedawnia. Do tej pory działo się tak po upływie dwóch lat. Teraz ten okres się przedłuża. Wykroczenia drogowe, w przypadku których zostało wszczęte postępowanie, będą się przedawniały dopiero po 3 latach. Dodatkowo sądy przy wydawaniu wyroku będzie miał wgląd w historię popełnianych przestępstw przez podejrzanego. Ma to sprawić, że sąd będzie mógł orzec surowszą karę.
Stop piratom drogowym i skuteczne egzekwowanie alimentów – wchodzą w życie nowe ustawy
NOWE PRZEPISY ZNAJDZIECIE –> TUTAJ
jK/mmt