Promują kulturę i gospodarkę morską, eksplorują akweny wodne, żeglują, uprawiają sporty wodne i dostają za to nagrody. W sobotę w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku odbyła się uroczysta gala trzeciej edycji konkursu „Wychowanie Morskie Studentów” o nagrodę „Czerwonej Róży Wiatrów”.
10 tysięcy złotych i odznaczenie wygrali członkowie Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej w ogólnopolskim konkursie „Wychowanie Morskie Studentów” o nagrodę „Czerwonej Róży Wiatrów”. To rywalizacja, która ma otwierać młodych ludzi na morze. Jak mówi kapitan jachtowy i wykładowca Politechniki Gdańskiej Wiesław Tarełko, wiedza na temat kultury i gospodarki morskiej ciągle jest niewielka.
– Dużo osób nawet pojęcia nie ma o niektórych imprezach żeglarskich. Teraz znajdujemy się w Narodowym Muzeum Morskim, ale mało kto wie, że mamy tutaj jeden z najstarszych silników dieslowskich. Mało kto wie, że Sołdek to pierwszy po wojnie zbudowany przez Polaków statek. Tę wiedzę należy bezapelacyjnie promować – wyjaśnia.
„TO BUDOWANIE EMOCJONALNEGO STOSUNKU DO MORZA”
– Dostrzegliśmy brak wychowania morskiego wśród studentów. Wychowanie morskie to budowanie pewnego emocjonalnego stosunku do morza, gospodarki morskiej. Żeby absolwenci uczelni kształcący się gdzieś w głębi Polski, również w dziedzinach, które nie są ściśle związane z uprawianiem morza, czuli do niego respekt i uznawali, że jest to szansa dla Polski i dla nich samych jako ogromnej przestrzeni dla karier zawodowych i eksploracyjnych – przekonuje Jacek Jettmar, kapitan i inżynier budowy okrętów oraz przewodniczący jury.
„DOPIERO TERAZ WIDZIMY, JAK DUŻO WSPANIAŁYCH RZECZY ROBIĄ MŁODZI LUDZIE”
– Nie spodziewałem się, że ten konkurs zdobędzie taką popularność. Dopiero teraz widzimy, jak dużo wspaniałych rzeczy robią młodzi ludzie – mówił Maciej Krzyżanowski, członek jury.
W tej edycji konkursu zwycięzcą został Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej za organizację Regat o Puchar Rektora Politechniki Warszawskiej. Wyróżnienia otrzymali: Klub Sportowy AZS, Sekcja Żeglarska AWFiS w Gdańsku, program „Fizyka pod Żaglami” prowadzony pod okiem dr. Jana Grabskiego z Politechniki Warszawskiej, Fundacja Otwarty Świat dla Wszystkich prowadzona przez Justyną Rogowską z Uniwersytetu Gdańskiego.
Ewelina Potocka/hb