10 mieszkańców Śląska, wśród nich trzech rodowitych Kaszubów, pobiegnie w sztafecie z Rudy Śląskiej do Gdyni. W ten sposób uczczą 30. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w tym mieście. Mają do pokonania 570 km w trzy dni. – To właśnie podczas tej pielgrzymki papież wezwał Kaszubów do zachowania ich języka i kultury. Nam, mieszkańcom Śląska, ta idea jest szczególnie bliska – podkreślił organizator sztafety August Jakubik.
W sztafecie biegowej weźmie udział 10 zawodników Klubu Rekreacyjno-Sportowego TKKF Jastrząb Ruda Śląska. Na co dzień pracują w różnych branżach. Do Gdyni pobiegną m.in. nauczycielki, bankowiec i kominiarz, a także wiceprezydent Rudy Śląskiej. W sztafecie weźmie udział także dwóch emerytów górniczych, którzy po zakończeniu pracy w rudzkich kopalniach rozwijają biegowe pasje.
Biegacze wyruszą w trasę w najbliższy piątek sprzed kościoła pw. św. Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej-Orzegowie. Przed startem wezmą udział we mszy. – Metę w Gdyni po przebiegnięciu 570 km osiągniemy 11 czerwca o godz. 14. Ostatnie 21 km planujemy przebiec wspólnie z miejscowymi biegaczami – powiedział Jakubik. Uczestnicy sztafety pobiegną do Gdyni przez Piekary Śląskie, Kłobuck, Uniejów, Kłodawę, Włocławek, Grudziądz, Tczew i Gdańsk.
Spośród uczestników biegowej wyprawy aż trójka zawodników ma kaszubski rodowód. Wśród nich jest wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer. – Już od ponad 20 lat jestem Ślązakiem z Kaszub. Te dwa regiony są mi niezmiernie bliskie. Mają podobną historię, problemy, a ludzie stąd się wywodzący cechuje wyjątkowe przywiązanie do miejsca swojego pochodzenia – podkreślił Mejer i dodał, że kolejną cechą wspólną Ślązaków i Kaszubów jest prawdopodobnie także zamiłowanie do sportu.
ELEMENT WYPOSAŻENIA PRAWDZIWEGO KASZUBA
Podczas trzech dni biegu każdy z zawodników pokonywać będzie dziennie po 25-30 km. Do dyspozycji będą mieć ok. 100 litrów wody, kilkadziesiąt litrów napojów izotonicznych oraz 10 kg jedzenia. Nie zabraknie również… tabaki. – Tobaka, bo tak się nazywa po kaszubsku, to nieodłączny element wyposażenia prawdziwego Kaszuba. Co ciekawe, wśród innych regionów kraju to właśnie na Śląsku była kiedyś równie popularna, bo górnicy używali jej do oczyszczania dróg oddechowych – tłumaczy Mejer.
ZWIĄZEK ŚLĄSKA Z GDYNIĄ
Oprócz wspomnienia jubileuszu wizyty papieża Polaka w Gdyni i jego przesłania do Kaszubów rudzka sztafeta biegowa będzie miała jeszcze jeden symboliczny wymiar. – Trasa sztafety zbliżona jest do przebiegu magistrali węglowej, czyli trasy kolejowej łączącej Górny Śląsk z Gdynią, której długość wynosi 567 km. W tym roku mija 90 lat od jej uruchomienia i biegiem tym chcemy również przybliżyć to wydarzenie, tak bardzo istotne dla rozwoju gospodarczego naszego kraju – wyjaśnił Jakubik.
Klub Rekreacyjno-Sportowy TKKF „Jastrząb” Ruda Śląska od 1998 roku organizuje „Pokojowe sztafety biegowe po Europie”, które do tej pory pokonały dystans w sumie ponad 20 tys. km. W dotychczasowych 27 sztafetach zawodnicy pobiegli m.in. do Brukseli, Fatimy oraz Watykanu. Po śmierci Jana Pawła II biegacze postanowili w każdą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża – 16 października – przemierzać biegiem trasę z Rudy Śląskiej do Wadowic, po drodze przybiegając do miejsc związanych ze św. Janem Pawłem II. W 2013 roku August Jakubik z okazji 35. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża samotnie przebiegł dystans 1600 km z Rudy Śląskiej do Watykanu.