Będzie to miejsce odpoczynku dla studentów, mieszkańców, ale także teren, na którym będą prowadzone zajęcia edukacyjne i badania naukowe. Na Uniwersytecie Gdańskim powstaje EkoPark.
Już pojawiły się pierwsze rośliny, alejki oraz mostek. To jedyny taki projekt w skali województwa, który będzie łączył funkcje edukacyjne, naukowe i rekreacyjne. Znajduje się pomiędzy wydziałami Biologii, Chemii oraz Matematyki, Fizyki i Informatyki.
BADANIA NAUKOWE
Inwestycję rozpoczęto w lipcu 2016 roku. – Będą tu prowadzone badania naukowe nad gatunkami wymagającymi szczególnej troski oraz zajęcia praktyczne dla studentów. W parku będą mogli także odpoczywać studenci oraz wszyscy mieszkańcy Trójmiasta. Znajdzie się w nim unikatowa ekspozycja roślin rzadkich i zagrożonych gatunków rodzimych, między innymi brzęk, brzoza niska, brzoza karłowata, byliny – rosiczki, ostnice. W tej chwili trwają pozyskiwania roślin, bo nie można ich kupić w sklepie czy po prostu przesadzić z innego miejsca. Trzeba mieć na to specjalne zezwolenie – mówi rzecznik uczelni Beata Czechowska-Derkacz.
NIE TYLKO NAUKA, ALE TEŻ WYPOCZYNEK
Na terenie EkoParku zaprojektowano przestrzenny układ zieleni z podziałem na roślinność niską (wrzosy, krokusy, zawilce), drzewa (dąb szypułkowy, jarzębina, świerk srebrny, miłorząb) i krzewy (leszczyna, rokitnik, bez, pigwowce, jałowce). – Powstaną ścieżki edukacyjne, jedna dla przyrody nieożywionej, na której będą głazy narzutowe oraz dla ożywionej, prezentujące florę i przykładowe typy ekosystemów. Będzie małe alpinarium oraz dwa ozdobne zbiorniki wodne, które będą stanowiły miejsce rozrodu dla płazów, owadów i innych bezkręgowców. Nad zbiornikami będą mostki. W EkoParku znajdą się też ławki i miejsca do wypoczynku – dodaje Beata Czechowska-Derkacz.
EkoPark zostanie otwarty prawdopodobnie w październiku. Koszt jego powstania to 3 miliony złotych. 70 procent kwoty uczelnia pozyskała ze środków Unii Europejskiej. EkoPark nosi imię Macieja Płażyńskiego.
Joanna Stankiewicz/mili