Świetlica zamiast ulicy. 21 lipca w Gdańsku zacznie działać świetlica dla żebrzących dzieci. Placówka powstanie w Domu Sąsiedzkim przy ulicy Zakopiańskiej na Siedlcach. To odpowiedź miasta na rosnącą w sezonie liczbę osób żebrzących, również z dziećmi. W projekt zaangażowały się jednostki i służby miejskie, a także Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz Fundacja Wsparcia i Inicjatyw Społecznych. – Wyznaczony będzie pracownik terenowy, który w ciągu dnia odwiedzi wszystkie te miejsca, gdzie mogą przebywać osoby żebrzące. Będzie zachęcał opiekunów dzieci do tego, by dziecko przyszło na dzień do świetlicy – mówi Sylwia Ressel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
– Chcemy, żeby do świetlicy trafiały dzieci młodsze i starsze. Oprócz ciepłego posiłku czeka tam na nie sporo atrakcji i aktywności – gry, zabawy, wyjście do kina czy teatru – dodaje.
ZAINTERESOWANI PROGRAMEM
Wszystko będzie się odbywało dobrowolnie, za zgodą rodziców. Jak przyznaje Tomasz Nowicki z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, zainteresowanie posyłaniem dzieci z rodzin, które trudnią się żebractwem do takiej świetlicy jest już całkiem spore. Pomysł ma więc szansę na powodzenie. – Jestem w kontakcie z takimi osobami, część rodzin zadeklarowała nam, że będzie przekazywała nam dzieci od razu – mówi.
Pobyt dziecka w świetlicy będzie bezpłatny. Placówka ruszy 21 lipca i będzie działać do końca wakacji w dni powszednie w godzinach od 10:00 do 18:00.
AKCJE POMOCY ŻEBRZĄCYM
Dodatkowo w pierwszych dniach Jarmarku św. Dominika pracownicy gdańskiego MOPR oraz TPŚBA przekażą osobom handlującym plakaty, nawołujące do nie dawania pieniędzy osobom proszącym o datki. Akcja obejmie ponownie także restauracje i kawiarnie w Śródmieściu. Pracownicy MOPR przypomną także o adresach i kontakcie do instytucji, udzielających w mieście wsparcia potrzebującym.
Widząc osobę żebrzącą, należy zgłosić taki przypadek, dzwoniąc pod numery alarmowe: Policji – 997 lub Straży Miejskiej – 986. Na stronie: www.gdansk.policja.gov.pl dostępna jest mapa zagrożeń bezpieczeństwa. Za pomocą specjalnej aplikacji, mieszkańcy mogą wskazać miejsce, w którym zauważyli osobę nagabującą przechodniów. Patrol sprawdzi sygnał.