Zmiany w Programie Rodzina 500 plus. Mają one między innymi zapobiec wyłudzaniu świadczeń przez osoby nieuprawnione. Rodzice ubiegający się o świadczenia muszą ponownie złożyć wnioski. Będzie to możliwe już od 1 sierpnia.
Zmiany zostały wprowadzone w celu ograniczenia zaniżania wysokości oficjalnego dochodu przez członków rodzin. Został m.in. wprowadzony nowy sposób ustalania dochodu osób rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym. Samotny rodzic nie będzie miał już możliwości skorzystania z przepisów dotyczących utraty dochodu, gdy zrezygnuje z pracy, a następnie w okresie 3 miesięcy podejmie zatrudnienie u tego samego pracodawcy.
PRZYPADKI WYŁUDZEŃ ŚWIADCZEŃ
– Mieliśmy również przypadki zakończenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Zdarzały się też zaniżania wysokości dochodu w oświadczeniach, które składają osoby rozliczające się w formie karty podatkowej albo ryczałtu. Często przyznawano zasiłki dzieciom, które jak się okazywało, nie mieszkały na terenie województwa – mówi Katarzyna Stanulewicz, dyrektor wydziału polityki społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego
DOBRA WIADOMOŚĆ DLA SKŁADAJĄCYCH WNIOSKI
– Dla petentów mamy dobrą wiadomość, ponieważ będziemy mogli w jednym terminie składać wnioski o 500 plus, o fundusz alimentacyjny, jaki i o świadczenia rodzinne. Okres świadczeniowy trwa obecnie od października 2017 roku do 30 września 2018 roku. Jest to duże ułatwienie. Jeżeli złożymy wniosek w sierpniu, to termin wypłaty świadczenia nastąpi 31 października, jeżeli złożymy wniosek we wrześniu, to do 30 listopada powinniśmy otrzymać pieniądze. Jeśli złożymy wniosek pierwszego października, to otrzymamy pieniądze do 31 grudnia – informuje Katarzyna Stanulewicz.
WYRÓWNANIE ZA PAŹDZIERNIK
Osoby, które złożą kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek w terminie, otrzymają wyrównanie od października 2017 roku. Osoby, które złożą wniosek w listopadzie, grudniu i kolejnych miesiącach, otrzymają świadczenie od miesiąca założenia wniosku.
Na zdjęciu: Katarzyna Stanulewicz dyrektor wydziału polityki społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Fot. Radio Gdańsk/puch
WNIOSKI MOŻNA SKŁADAĆ PRZEZ INTERNET
Wnioski można składać osobiście, listownie lub on-line za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego emp@tia oraz elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP, a także za pośrednictwem bankowości elektronicznej oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
MINISTERSTWO OSTRZEGA PRZED „POŚREDNIKAMI”
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej ostrzega przed próbami wyłudzeń pieniędzy przez „pośredników”, którzy działają pod pretekstem pomocy w złożeniu wniosku. Uważać trzeba także na cyberprzestępców, którzy wyłudzają dane osobowe. Ministerstwo przypomina, że żadna z instytucji realizujących świadczenia nie żąda od swoich klientów potwierdzenia drogą mailową czy SMS-ową jakichkolwiek danych osobowych i nie pobiera opłat. Jedyną oficjalną stroną programu jest strona rodzina500plus.gov.pl, gdzie znajduje się przekierowanie do stron umożliwiających złożenie wniosku.
ILE OSÓB KORZYSTA Z 500 PLUS W WOJ. POMORSKIM?
Od stycznia do czerwca 2017 roku wypłacono 1 540 239 świadczeń wychowawczych, w tym 809 świadczeń wypłaconych w formie rzeczowej lub opłacania usług. Na koniec czerwca świadczenia rzeczowe były wypłacane w 23 gminach. Najwięcej tzw. „rzeczówek” było w Starogardzie Gdańskim, Miastku, Dębnicy Kaszubskiej, Kępicach. Świadczenia rzeczowe w stosunku do wszystkich wypłaconych świadczeń stanowiły 0,05 proc.
Od początku programu w województwie pomorskim wydatkowano 1 877 374 621 zł, z tego 766 538 596 zł w okresie od stycznia do czerwca 2017 roku. W pierwszym półroczu tego roku złożono 16 034 wnioski. Pod koniec czerwca z Programu Rodzina 500 plus korzystało 166 775 rodzin.
Rodziny, które ubiegają się o świadczenia, mogą skontaktować się z pracownikami Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 14 czynne są telefony: 58 30 77 528 i 58 30 77 578.
puch