List intencyjny w sprawie stworzenia programu edukacyjnego dla Polaków w kraju i za granicą podpisali Telewizja Polska, Stowarzyszenie „Godność”, IPN i NSZZ „Solidarność”. Uroczystość odbyła się w Sali BHP w Gdańsku. – Chcemy wrócić do etosu „Solidarności” i pokazać ludzi oraz wydarzenia, którzy na przestrzeni 40 lat robili dużo dla Solidarności, ale nie byli na świeczniku. Chcemy pokazać także te niedobre wydarzenia jak pokłosie Okrągłego Stołu. Chcemy pokazać prawdziwość. Na filmach, w szkołach, edukacją od podstaw – mówi Andrzej Osipów, wiceprezes stowarzyszenia „Godność”.
TRAFIĆ DO WIDZA
Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski podkreśla, że chodzi o atrakcyjny sposób przekazu. – Konferencji, wystaw i seminariów naukowych było sporo, ale my musimy zejść do widza masowej wyobraźni, do widza, który jest często młody i nie odróżnia powstania Solidarności od powstania warszawskiego, żeby nie tylko w sposób dokumentalny, ale też przez fabułę opowiedzieć tę historię – podkreśla.
– Mamy do przekazania młodemu pokoleniu całe dziedzictwo Solidarności – dodaje Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.
POWSTANIE FILM
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda zapowiada, że związek będzie włączał się w akcję wraz z archiwami, jakimi dysponuje.
TVP w Gdańsku rozpoczęła właśnie prace nad filmem dokumentalnym poświęconym bohaterom Solidarności. W październiku w Paryżu zostanie zorganizowana specjalna konferencja historyczna. Strony zadeklarowały też współpracę na rzecz działań medialnych z okazji 40-lecia Solidarności.
Sebastian Kwiatkowski/mar