Ocet, soda oczyszczona, cytryna – czyli jak z podstawowych składników przygotować tanie i nietoksyczne środki do sprzątania domu. Tego nauczą się mieszkańcy Gdańska. We wrześniu kilka rodzin weźmie udział w projekcie „Miasto na detoksie”. Przez pół roku będą zastępować domową chemię ekologicznymi odpowiednikami.
WYKONAJĄ BADANIA
Celem akcji jest zwrócenie uwagi na substancje, które negatywne oddziałują na nasze zdrowie i trafiają do środowiska. – Najpierw odwiedzimy rodziny, zobaczymy czego używają, ile tych produktów mają w domu. Wykonamy członkom rodzin badania, sprawdzimy też kurz w mieszkaniu, w którym odkładają się szkodliwe środki chemiczne.
Następnie każdego miesiąca będziemy dawać uczestnikom kolejne zadania. Najpierw będą musieli wymienić środki czystości w łazience i kuchni na bardziej ekologiczne, dostępne w sklepach albo wykonać je samodzielnie. Potem zabierzemy się za kosmetyki – szampony, żele do kąpieli. W rodzinach, gdzie są dzieci, będziemy chcieli zwrócić uwagę na zabawki wykonane z tworzyw sztucznych – mówi Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik Gdańskiej Infrastruktury Wodno-Kanalizacyjnej.
PROMOCJA EKOLOGICZNYCH ROZWIĄZAŃ
Rodziny będą pracować pod okiem ekspertów. Organizatorzy sprawdzą też na ile możliwy jest powrót do metod stosowanych przez ich babcie i prababcie. Projekt zakończy się w lutym przyszłego roku. Skorzystają z niego mieszkańcy Gdańska, bo wyniki zostaną przedstawione podczas kampanii i będą promowane jako ekologiczne rozwiązania. Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, które w ramach międzynarodowego programu „NonHazCity” podjęło się realizacji projektu.
Joanna Stankiewicz/pkat