Rak – przekleństwo XXI wieku, czy można mu zapobiec? Oczywiście odpowiednia dieta i zdrowy styl życia jest jakimś rozwiązaniem, ale czy to wystarczy? Autor audycji „Pomysłowy Włodzimierz”, ma bardzo prosty pomysł na wczesne wykrycie wroga. Pyta czy można zrobić sobie skanowanie ciała w poszukiwaniu najdrobniejszych objawów choroby nowotworowej? Czy współczesna technologia obrazowania pozwala na taki „przegląd techniczny człowieka”? Czy obecna technologia obrazowania pozwala na „zaglądnięcie do wnętrza naszego ciała” w poszukiwaniu pierwszych objawów zmian nowotworowych? Swego rodzaju „przegląd techniczny człowieka”. Mamy w końcu XXI wiek i dostęp do tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz pozytonowej tomografii emisyjnej czyli PET. Czy można się profilaktycznie zeskanować – to pytanie do radiologa profesor Edyty Szurowskiej i chirurga klatki piersiowej profesora Witoldowi Rzymana, który prowadzi program badań przesiewowych mających na celu wczesne wykrywanie raka płuc przy pomocy tomografii komputerowej.
POSŁUCHAJ ROZMOWY:
– To nie jest taka prosta sprawa – mówią specjaliści.
Badanie nisko emisyjnym tomografem komputerowym sprawdza się tylko przy wykrywaniu zmian w tkankach miękkich takich jak płuca. Gdybyśmy chcieli zastosować tę metodę do innych części ciała okaże się nieskuteczna. Znowu badanie z kontrastem i wyższą emisją, nie jest na tyle obojętne dla organizmu, że można je robić często i regularnie. Tu dochodzi jeszcze inny podstawowy problem. Trudność polega na tym, że nie wiemy czy zmiana, którą zobaczymy jest nowotworem. To najczęściej jest jakaś inna zmiana zapalna. Obraz w badaniu będzie podobny do ogniska nowotworowego. W większości przypadków, powodowani strachem, zaserwujemy sobie serię niepotrzebnej diagnostyki. Podobnie jest z badaniem PET, które wykrywa aktywność komórek nowotworowych. Dobre jest przy szukaniu przerzutów i wznowy u leczonych już osób na chorobę nowotworową. Przy profilaktycznej diagnostyce zawodzi bo jest drogie i obarczone zbyt dużą liczbą błędnych alarmów.
Jednej i uniwersalnej metody na wykrycie komórek nowotworowych we wczesnym stadium rozwoju nie ma.
Co nam pozostaje? Są badania, które są wycelowane w wykrywanie trzech bardzo częstych schorzeń nowotworowych. Warto zrobić sobie kolonoskopię, która wykryje wczesne stadium raka jelita grubego. Mężczyźni powinni zadbać o badanie krwi pod kątem PSA, to pozwala na wczesne zdiagnozowanie raka prostaty. Kobiety za to powinny regularnie robić badania mammograficzne i badać piersi. I w końcu niskoemisyjna tomografia komputerowa, to obecnie najlepszy sposób na wczesne wykrycie raka płuc.
Te badania najczęściej można zrobić nieodpłatnie.
Co jakiś czas odbywają się akcje profilaktyczne proponujące tego rodzaju badania. Warto się zapisać. Profesor Witold Rzyman poleca obecnie trwającą akcję przesiewowych badań tomograficznych. Program MOLTEST BIS jest przeznaczony dla palaczy po 50 roku życia i ma na celu wczesne wykrywanie raka płuc. Do tej pory przebadano 5 tysięcy osób i wykryto 80 przypadków raka. Tomografia komputerowa to jedyny sposób na wczesne wykrycie zagrożenia. Rak płuc w pierwszej fazie rozwoju nie daje żadnych objawów chorobowych. Po pojawieniu się dolegliwości na leczenie jest zwykle za późno. Za to niewielkie zmiany wykryte przez tomograf można wyleczyć w prawie w 100 procentach. Warto się zapisać do programu, który potrwa do kwietnia 2018 roku i zrobić szybkie darmowe badanie. Jak się zapisać na badanie? Szczegóły po kliknięciu na baner poniżej.