W hodowli w Jeżyczkach doszło do masowej ucieczki jesiotra syberyjskiego. W efekcie około 50 tys. ryb trafiło do środowiska naturalnego. Jak informuje Stacja Morska Instytutu Oceanografii UG w Helu, to niesie spore zagrożenie dla rodzimego gatunku, czyli jesiotra ostronosego. Jesiotr syberyjski z hodowli szybko trafił do wód Morza Bałtyckiego. Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii UG w Helu dostała informacje o nagłym zwiększeniu liczby wyłowionych jesiotrów. Dlatego zwraca się z apelem między innymi do rybaków.
MASOWA UCIECZKA
Do ucieczki jesiotrów syberyjskich z hodowli w gminie Darłowo doszło w nocy z 22 na 23 sierpnia. I to właśnie z łowisk znajdujących się niedaleko Darłowa zaczęły spływać pierwsze informacje o znacznie zwiększonych połowach jesiotra. Kolejne informacje pochodziły już z Zatoki Gdańskiej, Zalewu Kamieńskiego oraz Zatoki Puckiej.
ZAGROŻENIE DLA RODZIMYCH JESIOTRÓW
Jak informują eksperci ze Stacji Morskiej w Helu, ucieczka jesiotra syberyjskiego niesie poważne zagrożenie dla populacji rodzimego jesiotra – ostronosego – który jest pod ścisłą ochroną. „Obecność obcych jesiotrów (syberyjskiego, rosyjskiego i sterleta) w naszych wodach jest niepożądana. Ich występowanie wiąże się z możliwą konkurencją z gatunkiem rodzimym o zasoby pokarmowe i siedliska, oraz wzbudza obawy o możliwość ich hybrydyzacji. Dlatego wiedza o skali przenikania nierodzimych gatunków jesiotrów do środowiska jest szczególnie istotna. Ponadto brak doświadczenia w rozróżnianiu jesiotrów przez rybaków i wędkarzy może przyczynić się do nieświadomego odłowu jesiotra ostronosego, który jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą (poniżej zamieszczamy zdjęcia pomocne w rozróżnieniu gatunków jesiotrów)” – czytamy w komunikacie Instytutu Oceanografii UG.
Warto zaznaczyć, że od 2006 roku trwają tzw. prace reintrodukcyjne – mające na celu przywrócić jesiotra ostronosego na stare miejsce bytowania. Instytut Oceanografii UG apeluje do wszystkich, którzy złowią lub kupią jesiotra, by zrobili zdjęcie. Każdy może wysłać maila lub zadzwonić (działający 24 godziny na dobę):
Stacja Morska im prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Morska 2, 84-150 Hel
tel. 58 6750-836
A jak odróżnić jesiotra syberyjskiego od ostronosego można zobaczyć >>> TUTAJ
oprac. mili