Było w domu i w szkole, teraz już tylko w domu. Zmiany w zasadach nauczania indywidualnego. Od tego roku szkolnego uczniowie chorzy będą uczyć się tylko w domach. Nowe zasady oburzyły niektórych rodziców, którzy obawiają się, że ich dzieci zostaną wykluczone ze społeczności szkolnej. Dla uczniów sprawiających problemy w klasie i niepełnosprawnych – zindywidualizowana ścieżka kształcenia. Dla uczniów chorych nauczanie indywidualne w domu. Są nowe regulacje dotyczące zasad nauczania indywidualnego.
TRZEBA BYŁO UPORZĄDKOWAĆ ZASADY
Jak mówi Monika Kończyk, pomorska kurator oświaty, konieczne było uporządkowanie panujących zasad. Zdarzały się bowiem sytuacje stosowania nauczania indywidualnego w przypadku uczniów zdrowych, lecz swoim zachowaniem sprawiających trudności w klasie. Wszystko dlatego, że nauczanie indywidualne można było odbywać zarówno w domu, jak i w szkole.
Od teraz nauczanie indywidualne, z zasady przeznaczone dla uczniów chorych, realizowane będzie tylko w domu. Dopuszcza się jednak możliwość uczestniczenia ucznia w życiu szkoły. To na przykład udział w zajęciach integracyjnych czy wycieczkach – jeśli tylko stan zdrowia ucznia na to pozwala. Nowe regulacje przewidują również „zawieszenie” nauczania indywidualnego w domu i powrót do szkoły – również, jeśli stan zdrowia ucznia na to pozwoli.
KURATOR USPOKAJA
Niektórzy rodzice obawiają się, że nowe zasady doprowadzą do wykluczenia ucznia z życia szkoły. Pomorska kurator oświaty zapewnia jednak, że tak nie będzie.
– Uczeń chory, objęty nauczaniem indywidualnym, nie będzie w żadnym wypadku wykluczony z życia szkoły – mówi Monika Kończyk. – Oprócz już istniejących przepisów, nowe regulacje wprowadzają nowe możliwości. To na przykład zindywidualizowana ścieżka kształcenia, gdzie uczeń może realizować zajęcia indywidualnie z nauczycielem, w mniejszej grupie i w szkole i w domu. W takiej sytuacji mamy więc możliwość łączenia różnych form. To nowość skierowana przede wszystkim do uczniów z niepełnosprawnościami, którzy nie są w stanie funkcjonować całego dnia w szkole.
Więcej szczegółów na stronie Pomorskiego Kuratorium Oświaty.
Ewelina Potocka/mar