Strefy bez spalin, ekologiczny transport, miejska zieleń i zmiana stylu życia w miastach. Przedstawicielka Pomorza zaprezentowała w Brukseli plany i cele na najbliższe lata. Prezentacja wzbudziła dyskusję, która potwierdziła, że województwo pomorskie może być przykładem dla innych regionów Europy. W Brukseli odbył się Europejski Tydzień Miast i Regionów. To coroczne czterodniowe wydarzenie, podczas którego urzędnicy reprezentujący swoje regiony i miasta, a także eksperci i naukowcy, dzielą się swoimi doświadczeniami dotyczącymi rozwoju regionalnego, a także poprawy życia w miastach. Inicjatorem jednego z paneli było biuro woj. pomorskiego w Brukseli. W debacie wzięli udział przedstawiciele Holandii, Chorwacji i Słowenii. Pomorze reprezentowała Joanna Jaworska-Soral, koordynator ds. mobilności w obszarze metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot.
– Poprawa transportu i ograniczenie emisji spalin to nasze najważniejsze cele na najbliższe lata. Nasze projekty zakładają powstanie 24 węzłów przesiadkowych, wprowadzanie pojazdów elektrycznych, a także niskoemisyjnych autobusów. Naszym głównym celem jest przekonanie ludzi do pozostawienia samochodów na rzecz komunikacji miejskiej – mówiła Jaworska-Soral.
Fot. materiały prasowe Europejski Tydzień Miast i Regionów 2017
POMORSKIE STAWIA NA ŚRODOWISKO
Region pomorski stawia nie tylko na rozwój i technologię, ale jednocześnie na poprawę środowiska naturalnego. W ramach projektu „Zrównoważony transport i mobilność w obszarze metropolitalnym” Joanna Jaworska-Soral przedstawiła plany zakładające obniżenie emisji zanieczyszczeń, a także stworzenie stref całkowicie pozbawionych spalin. – W Gdyni już został podpisany list intencyjny dotyczący „car-sharingu”, docelowo mają to być samochody elektryczne, hybrydowe. Kolejnym elementem nowej infrastruktury, który chcemy promować, jest rower miejski, który ma być dostępny przy większości węzłów przesiadkowych. Będziemy starali się, żeby ten transport samochodowy ograniczyć na wszystkie sposoby – mówiła Jaworska.
LUDZIE SAMI MUSZĄ TEGO CHCIEĆ
Jak tłumaczyła Joanna Jaworska-Soral, projekt jest wyjątkowy, bo biorą w nim udział aż 23 samorządy jednocześnie. Ma on poprawić komunikację w całym regionie, a nie tylko w poszczególnych miastach. Jak mówiła, na razie najważniejsze jest, żeby przekonać ludzi, aby chcieli przesiąść się na komunikację miejską. – Chodzi o to, żeby ludzie sami chcieli odchodzić od indywidualnego transportu, dbając o przyszłość swoją i swoich dzieci. Korzystać ze środków transportu, które są bezpieczne i przyjazne dla środowiska – mówiła Jaworska.
MIĘDZYNARODOWY OŚRODEK TRANSPORTU
– Podejmowane na Pomorzu działania mają przynieść efekt do roku 2030. Mamy nadzieję, że do tego czasu Obszar Metropolitalny będzie już międzynarodowym ośrodkiem transportowym, wyposażonym w zintegrowaną sieć transportu publicznego. Założenia tych projektów doskonale wpisują się w cele UE i są one przede wszystkim współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zależy nam też na tym, żeby kierować te środki m.in. na cele, takie jak przekonywanie do zmiany podejścia do mobilności – podsumowała Jaworska.
Podczas spotkania w Brukseli przedstawiciele innych regionów europejskich mówili m.in. o odnawialnych źródłach energii, recyclingu i nowych rozwiązaniach infrastrukturalnych. Co ciekawe, to właśnie pomorska prezentacja spotkała się z wyraźnie największym zainteresowaniem zgromadzonych.
Europejski Tydzień Miast i Regionów dobiega końca. To największe europejskie wydarzenie publiczne tego rodzaju. W tym roku w imprezie wzięło udział ok. 6 tysięcy uczestników i 600 prelegentów z całej Europy.
Jacek Klejment