70 śmiałków i 20 pytań z zakresu wiedzy obywatelskiej. W sobotę w Gdańsku odbyły się pierwsze eliminacje do olimpiady Senior Obywatel. To program pilotażowy, który ma zachęcić seniorów do pogłębienia wiedzy obywatelskiej i przypomnienia informacji z zakresu funkcjonowania państwa.
– Wszystko sprawdzałam: książki, podręczniki, encyklopedię i oczywiście internet, bo tam tych informacji jest najwięcej. Coś tam chyba wiem, ale zobaczymy, jak mi pójdzie – śmiała się pani Jadwiga, która postanowiła sprawdzić swoje siły w olimpiadzie.
– My do tego podchodzimy na luzie, chociaż wiadomo – będzie miło, jeśli uda się przejść do kolejnego etapu – mówi pan Henryk.
SENIORZY DO ZADANIA PODESZLI AMBITNIE
W ramach eliminacji gminnych olimpiady „Senior Obywatel”, które w sobotę odbywały się w Gdańsku, seniorzy odpowiadali na 20 pytań testowych. Wcześniej otrzymali spis szczegółowych zagadnień, dzięki czemu łatwiej było im się przygotować. Do zadania podeszli ambitnie – wielu z nich przed testem gruntownie przypomniało sobie informacje z zakresu wiedzy obywatelskiej. Pomogli w tym również organizatorzy.
– W ramach przygotowań do olimpiady zapraszaliśmy seniorów na spotkania z parlamentarzystami. Odbywały się również wykłady na Uniwersytecie Gdańskim z zakresu wiedzy politycznej i obywatelskiej – wyjaśnia Barbara Badowska–Średniawa, przewodnicząca delegatury pomorskiej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, pomysłodawczyni olimpiady.
10 ZWYCIĘZCÓW POJEDZIE DO BRUKSELI
Po eliminacjach gminnych, które będą miały miejsce między innymi w Tczewie, Chojnicach i Malborku, odbędzie się tura wojewódzka. Ponieważ zmagania odbywać się będą również w innych województwach, w październiku 2018 olimpiada będzie miała wymiar ogólnopolski. 10 zwycięzców pojedzie do Brukseli zwiedzać Parlament Europejski.
Ewelina Potocka/hb