Po raz pierwszy w historii Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku otrzymał akredytację Ministerstwa Zdrowia. – To dla nas historyczny moment i wielkie wyróżnienie, potwierdzające wysokiej jakości usługi medyczne – mówi Elżbieta Brożyniak, naczelna pielęgniarka szpitala.
Mieszkańcy Pomorza cenią popularny „Mar-Woj” od lat. Mimo że nazwa sugeruje, że leczeni są tam marynarze i żołnierze, to każdy mieszkaniec wie, że może tam otrzymać pomoc medyczną. Wysoka jakość usług została teraz potwierdzona certyfikatem Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które podlega Ministerstwu Zdrowia.
To nietypowa sytuacja, bo zwykle placówki podlegające innym resortom niż zdrowia, nie starają się o akredytację. Tym razem było inaczej. 7 Szpital Marynarki Wojennej, który podlega Ministerstwu Obrony Narodowej trzy lata temu przystąpił do programu, którego zwieńczeniem jest cywilny certyfikat akredytacyjny. Jest drugim szpitalem wojskowym w Polsce, po szpitalu klinicznym w Bydgoszczy, który uzyskał takie wyróżnienie.
NAJWYŻSZE NORMY JAKOŚCI LECZENIA
Dla pacjentów akredytacja oznacza, że placówka spełnia najwyższe normy jakości i bezpieczeństwa, potwierdzone przez zewnętrznych kontrolerów. W szpitalu działa centralna baza dokumentacji medycznej, zdigitalizowanych jest ponad 80 procent dokumentów. Personel działa wg. ustalonych procedur.
Na zdjęciu Elżbieta Brożyniak, Naczelna Pielęgniarka 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku. Fot. Joanna Matuszewska
– Oznacza to, że każdy pacjent ma wykonane konkretne badania, znajdujące się w zakresie danej procedury, poddany jest także ściśle określonej w nich terapii. Wszystko jest uporządkowane a nasi pracownicy działają według ustalonego systemu – dodaje Elżbieta Brożyniak, która jest pełnomocnikiem ds. certyfikacji.
TRZY LATA PRACY
Przygotowania do uzyskania certyfikatu akredytacyjnego placówka rozpoczęła w 2015 roku. Rok później szpital zakwalifikował się do udziału w projekcie unijnym dotyczącym wdrażania standardów bezpiecznej opieki. Pozwoliło to na uzyskanie wsparcia w dokonywanych zmianach, które są dobrowolnym procesem zewnętrznej oceny.
Obowiązuje ona na każdym poziomie działalności placówki, od zarządzania, poprzez zabiegi chirurgiczne, podawanie leków, żywienie chorych, monitorowanie i ograniczanie zakażeń i ciągłość opieki nad pacjentem.
Certyfikat przyznano na trzy lata. W placówce rocznie leczy się około 10 tysięcy pacjentów. Zespół stanowi około 500 pracowników medycznych oraz administracyjnych.
NAJLEPSZA DZIEWIĘTNASTKA
Podobne wyróżnienie Ministerstwa Zdrowia w całym kraju ma 201 szpitali, z czego dziewiętnaście to placówki z Pomorza. Są to szpitale w Bytowie, Chojnicach, Malborku, Miastku, Lęborku, Prabutach, Kościerzynie, Wejherowie i Sopocie a także Salus i Wojewódzki w Słupsku.
Akredytację mają też Uniwersyteckie Centrum Kliniczne oraz szpitale Polanki, im. Kopernika, św. Wojciecha, MSWiA i Swissmed w Gdańsku, Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej oraz szpital Wincentego a Paulo w Gdyni.
Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl