Z okazji 70. rocznicy powstania Stoczni Gdańskiej byli stoczniowcy spotkali się w Europejskim Centrum Solidarności, żeby wspominać i dać żywe świadectwo historii. – Spotkania odbywają się systematycznie od 2005 roku, mają na celu poszerzanie wiedzy w zakresie historii Stoczni Gdańskiej, jako miejsca, gdzie narodziła się „Solidarność”. Staramy się poszerzać wiedzę w zakresie dziedzictwa kulturowego – mówi Andrzej Trzeciak, kustosz ECS.
Spotkanie byłych stoczniowców w ECS Fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal
– Nagrywamy notacje indywidualnych stoczniowców oraz notacje zbiorowe. Próbujemy zebrać materiały do filmów poświęconych bezpośrednio historii stoczni. Mamy bardzo wiele nagrań ze stoczniowcami, uczestnikami strajków, mamy też kadrę techniczną, która może nam przekazać informacje o procesie technologicznym, o relacjach z armatorami z innych krajów, o sposobie sprzedawania statków za granicę. Wszystko gromadzimy w archiwum filmowym, ale też pokazujemy podczas spotkań „Stocznia mówi”- tłumaczy Anna Maria Mydlarska, kierownik działu dokumentacji filmowej ECS.
Obecni na spotkaniu byli stoczniowcy wyrażali obawy o przyszłość stoczni i zrezygnowanie wobec obecnej sytuacji. – Nie ma już nadziei – mówił jeden z obecnych na spotkaniu stoczniowców.
LIST INTENCYJNY DOTYCZĄCY PRZYSZŁOŚCI STOCZNI
Z kolei we wtorek Agencja Rozwoju Przemysłu oraz kontrolowana przez ukraińskich inwestorów Gdańsk Shipyard Group podpisali list intencyjny dotyczący przyszłości obecnej Stoczni Gdańsk i producenta wież do turbin wiatrowych spółki GSG Towers. Jak czytamy w komunikacie, zarządowi ARP zależy na szybkim i trwałym uporządkowaniu sytuacji finansowej obu spółek. Agencja przekonuje, że „celem podjętych działań jest między innymi umożliwienie długoterminowego rozwoju Stoczni Gdańsk, co jest zbieżne z rządowymi planami odbudowy przemysłu stoczniowego w Polsce”.
Wodowanie pierwszego statku pełnomorskiego zbudowanego w Polsce po II Wojnie Światowej – Sołdka Fot. wikipedia
NIEGDYŚ NAJPOTĘŻNIEJSZA
Stocznia Gdańska powstała po 1945 roku, na terenach, gdzie wcześniej istniały niemieckie stocznie. Podczas swojej działalności, zbudowała ponad 1000 w pełni wyposażonych statków pełnomorskich – kontenerowców, statków pasażerskich i żaglowców. Na jej terenie narodziła się „Solidarność”, tłumiono protesty i zamordowano trzech stoczniowców w grudniu 1970 roku. Na terenie zakładu podpisano porozumienia sierpniowe w 1980 roku.
hb