Wprowadzenie zmian w Konstytucji lub stworzenie jej zupełnie od podstaw to temat przewodni piątkowego spotkania ministra Pawła Muchy z gdańszczanami w murach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Otwarta dyskusja dotyczyła najważniejszych dla Polaków spraw, związanych z emeryturami, prawem do opieki zdrowotnej i innymi sferami życia.
Zdaniem polityka, Konstytucja przestała być aktualna i nie odpowiada już potrzebom Polski, która, od momentu wprowadzenia regulacji, wstąpiła do NATO i Unii Europejskiej. Konieczne jest zatem jej uaktualnienie we współpracy z wszystkimi mieszkańcami kraju, którzy swoje zdanie powinni wyrażać właśnie podczas podobnych otwartych spotkań w ramach kampanii społeczno-informacyjnej przed referendum konstytucyjnym.
„WSŁUCHUJEMY SIĘ W GŁOS POLAKÓW”
– W trakcie rozmów i debat wsłuchujemy się w głos Polaków. Chcemy rozmawiać o najważniejszej materii – konstytucyjnej – o potrzebie jej zmiany, względnie stworzeniu nowej Konstytucji. Jeżeli będzie tego rodzaju wola społeczeństwa, będziemy mieli do czynienia z kontynuacją tychże prac, które mają na celu udoskonalenie Konstytucji z 1997 roku – mówił minister Mucha, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Pełnomocnik Prezydenta RP ds. referendum dotyczącego projektu nowej Konstytucji.
– Polacy rozmawiają o sprawach Konstytucji i to jest model społecznego stanowienia prawa, które polega na tym, nie że jest przygotowany projekt Konstytucji na zasadzie jego akceptacji lub odrzucenia, ale, o ile ma dojść do zmiany Konstytucji, na tym, że zmiana będzie uzgodniona z Polakami i że pytania referendalne będą sformułowane właśnie dzięki tym spotkaniom i debatom – dodał.
PACJENT BEZ OBOWIĄZKÓW?
Problematyczne i kontrowersyjne, w kontekście ostatnich strajków, tematy, dotyczące przede wszystkim prawa do opieki zdrowotnej, podczas tego wydarzenia miały szczególne miejsce.
– Najtrudniejszym punktem, który najbardziej wymaga zmiany jest kwestia jak finansowany ma być polski system ochrony zdrowia. Pytanie czy to powinno być zapisane w Konstytucji. Przyzwyczailiśmy się do tego, że pacjent ma prawa, niekoniecznie obowiązki i ja sobie w przyszłości wyobrażam sytuację, w której pacjent będzie nośnikiem swoich danych medycznych i będzie je udostępniał lekarzom, z którymi będzie chciał się skonsultować – mówił prof. Piotr Czauderna z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Narodowej Rady Rozwoju.
– Niewątpliwie mamy wyrażone w Konstytucji podmiotowe prawo jednostki do ochrony zdrowia, natomiast mamy też regulacje, co do kwestii sytuacji, warunków i zakresu udzielania świadczeń. Jest wskazanie, że obywatelom, czyli już nie każdemu, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanej ze środków publicznych, tylko że pojawia się odesłanie do ustawy zwykłej, więc nie mamy żadnej gwarancji chociażby bezpłatności usług medycznych – dodał minister Mucha.
„NIE MA PRAWA DOSKONAŁEGO”
Podczas otwarcia paneli dyskusyjnych minister Mucha zapewniał, że wszystkie te działania w sprawie Konsytuacji, które podejmuje rząd, są potrzebne z wielu względów.
– Zarówno Konstytucja 3 maja, jak i Konstytucja marcowa przewidywały, że w okresie 25 lat od ich przyjęcia nastąpi taki moment przeglądu postanowień Konstytucji, moment dyskusji i odpowiedzi na pytanie czy to najwyższe prawo, przystaje nadal do rzeczywistości społecznej, bo nie ma prawa doskonałego. Jeśli nie przystaje rzeczywistości społecznej, powinno podlegać zmianie – tłumaczył minister.
– Okazało się, że można było podwyższyć wiek emerytalny. Kiedy tym zagadnieniem zajmował się Trybunał Konstytucyjny, uznał, że na gruncie Konstytucji z 1997 roku taka zmiana jest możliwa pomimo tego, że 80 proc. społeczeństwa sprzeciwiało się temu podwyższeniu. Konstytucja, która w około 150 przypadkach odsyła do ustawy zwykłej, pozostaje bardzo blankietowa – zaznaczał.
WIELE GŁOSÓW W JEDNEJ SPRAWIE
Spotkanie było współorganizowane przez Kancelarię Prezydenta RP i Gdański Uniwersytet Medyczny i miało służyć znalezieniu odpowiedzi na pytanie: „Ochrona zdrowia w Konstytucji – prawo czy fikcja?”. Oprócz ministra Pawła Muchy panelistami byli prof. Dariusz Dudek, konstytucjonalista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dr Konrad Dziobek, doradca Prezydenta RP i Sekretarz Narodowej Rady Rozwoju oraz profesorowie z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: prof. Piotr Czauderna, członek Narodowej Rady Rozwoju oraz prof. Tomasz Zdrojewski, Przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego PAN.
mk