Władze Gdańska podjęły w piątek decyzję o zakończeniu współpracy z firmą Implyweb, która odpowiada za nieuwzględnienie ponad 11 000 głosów w Budżecie Obywatelskim. Autorzy kampanii Rowerowa Metropolia wnioskują do prezydenta Gdańska o upublicznienie dokumentacji współpracy z firmą. Miasto odpowiada.
Koordynatorzy akcji Rowerowa Metropolia, którzy pierwsi zwrócili uwagę na brak dużej liczby głosów w ogłoszonych wynikach, napisali list do prezydenta Gdańska. Ich dwa projekty (miejski i dzielnicowy) dotyczyły kompleksowego programu poprawy ruchu pieszego i rowerowego w Gdańsku oraz dojść do przystanków komunikacji. Chodzi m.in. o wyznaczanie nowych przejść dla pieszych, dobudowę tras rowerowych, poszerzanie chodników. Nie udało im się wygrać. Odkryli jednak, że spora część głosów mieszkańców przepadła.
W efekcie ich działań oraz po spotkaniu władz miasta z wnioskodawcami zapadła decyzja o dogłosowaniu. Aktywiści nadal jednak mają wątpliwości. Napisali list do prezydenta Gdańska. – Oczekujemy ujawnienia pełnej dokumentacji związanej z procesem głosowania, umów z firmą Implyweb, dokumentów z zapytania ofertowego, a od firmy oczekujemy dokumentu, który pokazywałby pełny raport techniczny z dokumentacją błędu oraz numerów ID projektów, które decydowały o tym, który projekt był poszkodowany przez błąd, do którego firma się przyznała – mówi Roger Jackowski z Rowerowej Metropolii.
DOGŁOSOWANIE
Miasto ujawniło już część dokumentów. Są dostępne na stronie miasta w Biuletynie Informacji Publicznej. Jak mówi rzecznik prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek część dokumentów znajduje się tam już od czwartku. – Jest tam umowa o współpracy z firmą Implyweb. Pozostałe dokumenty zostaną tam umieszczone być może jeszcze w tym tygodniu lub w przyszłym – mówi nam rzecznik prezydenta Pawła Adamowicza. – Na część wyjaśnień czekamy od firmy Implyweb, ponieważ ich informacje dotyczące ID projektów muszą nam zostać przekazane przez firmę. Chcielibyśmy umieścić pełne wyjaśnienia firmy, które już padały, ale chcemy, by były dostępne dla szerszego grona odbiorców na naszej stronie internetowej – dodaje Magdalena Skorupka-Kaczmarek.
Dogłosowanie planowane jest na połowę grudnia. Dokładne dni dogłosowania będą podane w najbliższym czasie. Na czym będzie ono polegać? – Prezydent zdecydował, że te osoby, których pełna pula głosów nie została zaliczona, czyli te, które zamiast 6 głosów mają zaliczone mniej, wezmą udział w dogłosowaniu. Zostaną one poinformowane za pomocą komunikatów SMS, ponieważ wszystkie osoby, które głosowały, podawały numer telefonu w bazie. Chcielibyśmy wysłać takich komunikatów kilka. Wyślemy je jeszcze w listopadzie – tłumaczy Magdalena Skorupka-Kaczmarek. – Dodatkowo do tych, którzy użyczyli swojego numeru telefonu, chcielibyśmy dotrzeć za pomocą listów z informacją. Przy pomocy ich numerów PESEL, które są w naszej bazie, możemy uzyskać ich adresy. Chcielibyśmy zakończyć proces dogłosowania do końca tego roku. Ważne jest, żeby informacja dlaczego prosimy o dogłosowanie, była czytelna. Mieszkańcy będą mogli dogłosować tylko na brakujące punkty. Będzie informacja, na jakie projekty ich głosy zostały zaliczone i jakich głosów brakuje.
W piątek miasto rozwiązało umowę z firmą Implyweb odpowiedzialną za błędy. Oznacza to, że grudniowe dogłosowanie będzie nadzorować inna firma. Nowa firma zostanie wybrana w drodze przetargu. Umowa o współpracy miasta z Implyweb opiewała na ok. 80 000 zł. Pierwszą część, 20 000 zł, miasto już zapłaciło, jednak nie wyklucza domagania się o zwrot. W dokumencie rozwiązującym umowę miasto zapowiada, że nie zapłaci reszty sumy.
ZWIĘKSZENIE BUDŻETU
Prezydent Paweł Adamowicz przeznaczył dodatkowe 2 miliony złotych. Zdaniem Magdaleny Skorupki-Kaczmarek ma to umożliwić realizację większej części projektów. – Nie chcielibyśmy pokrzywdzić wnioskodawców, których projekty wygrały. Mamy nadzieję, że tak się nie stanie – powiedziała przedstawicielka prezydenta Gdańska.
Innego zdania jest jednak Roger Jackowski. W jego ocenie dodatkowe 2 miliony złotych to polityczny gest prezydenta Adamowicza. – Ta suma niczego nie rozwiązuje. Suma dwóch milionów podzielona przez kilka dzielnic daje ok. 40 tysięcy na dzielnicę. Ona nie zmieni zasad wyborów projektów ani nie zmieni ilości projektów, które wygrają – mówi jeden z koordynatorów akcji Rowerowa Metropolia.
Jackowski podchodzi krytycznie również do samego pomysłu dogłosowania. – To była decyzja podjęta arbitralnie przez prezydenta miasta. Moim zdaniem przedwczesna, ponieważ nie wiemy, jak to się stało, że tyle głosów zginęło, jaka jest odpowiedzialność firmy a jaka miasta. Zaproponowany mechanizm może być krzywdzący dla autorów projektów, którzy spełnili wszystkie formalności oraz mieszkańców – powiedział Roger Jackowski. – Trzeba odzyskać zaufanie mieszkańców do samej idei Budżetu Obywatelskiego. To, co do tej pory zostało przedstawione, jest moim zdaniem niejasne, a w wielu przypadkach niewiarygodne.
Poniżej list koordynatorów Rowerowej Metropolii:
Prezydent Miasta Gdańska
Szanowny Panie Prezydencie,
Od ogłoszenia przez Pana wyników Budżetu Obywatelskiego 2018 minęło już pięć tygodni, a od ujawnienia przez nas skandalicznego faktu zniknięcia dziesiątek tysięcy głosów oddanych przez kilkanaście tys. mieszkańców Gdańska – ponad dwa tygodnie.
Przez ten czas usłyszeliśmy od urzędników oraz od firmy Implyweb obsługującej głosowanie wiele „wyjaśnień”. Niestety pomimo upływu czasu i wielokrotnych zapytań, nadal nie możemy doczekać się ujawnienia podstawowych dokumentów oraz wiarygodnych odpowiedzi. Oczekujemy pilnego opublikowania:
1. Wszystkich dokumentów procedury zapytania ofertowego na wybór firmy obsługującej głosowanie BO 2018
2. Pełnej treści umowy wraz z załącznikami, zawartej przez Miasto Gdańsk z firmą Implyweb obsługującą głosowanie BO 2018
3. Pełnego raportu technicznego z opisem i kodem źródłowym błędu lub błędów które spowodowały zniknięcie tysięcy głosów
4. Listy wszystkich projektów BO 2018 wraz z ich numerami ID, które – wedle przedstawicieli firmy – decydowały o stopniu poszkodowania poszczególnych projektów przez błąd systemu głosowania
5. Pełnych wyjaśnień firmy Implyweb (w tym pliku prezentacji Implyweb pokazanej na spotkaniu z autorami projektów BO które odbyło się 6 listopada w siedzibie ECS)
Ujawniając masowe nieprawidłowości w wynikach BO 2018 zobowiązaliśmy się wobec wszystkich gdańszczan i gdańszczanek do całkowitego wyjaśnienia tej sprawy. Z przykrością stwierdzamy, że nieujawnianie przez władze Gdańska podstawowych dokumentów utrudnia naszą pracę i rzuca złe światło na zasadę transparentności działań Urzędu Miejskiego.
Autorzy projektu ogólnomiejskiego nr 10 w BO 2018
i koordynatorzy kampanii Rowerowa Metropolia:
Roger Jackowski, Lidia Makowska, Michał Błaut
Rafał Mrowicki