To okres przygotowujący do świąt Bożego Narodzenia, ale i czas oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny.
W kościele katolickim adwent rozpoczyna się 3 grudnia. To czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Jak mówią wierni – jest to okres szczególnej modlitwy i skupienia.
Słowo „adwent” pochodzi z języka łacińskiego, „adventus” – oznacza przyjście. Dla starożytnych Rzymian oznaczało oficjalny przyjazd Cezara. W okresie wczesnego chrześcijaństwa określenia tego używano na oznaczenie podwójnego przyjścia Chrystusa: jako wcielenia człowieka i jako sędziego na końcu świata.
W okresie adwentu w świątyniach odprawiana jest poranna msza św., tzw. roraty, na które wierni idą z lampionami; pojawią się wieńce i cztery świece odpowiadające czterem tygodniom adwentu.
SYMBOLIKA ADWENTOWA
Zmieni się kolor szat księży odprawiających msze św. – aż do świąt będą one fioletowe.
Aż do świąt kolejno zapalane będą cztery świece. Pierwsza świeca symbolizuje przebaczenie grzechu nieposłuszeństwa Adamowi i Ewie przez Boga. Druga – wiarę patriarchów narodu izraelskiego w dar Ziemi Obiecanej. Trzecia to symbol radości króla Dawida świętującego przymierze z Bogiem.
W czwartą niedzielę adwentu palą się już wszystkie cztery świece. Ostatnia symbolizuje nauczanie proroków, którzy zapowiadają przyjście Mesjasza i jego królestwa. Świece i lampiony przynoszą też wierni na poranne roraty.
Świeca roratnia, tzw. roratka, jest zazwyczaj biała i ma niebieskie elementy symbolizujące matkę Jezusa, Maryję – może to być jej wizerunek, niebieskie kwiaty czy lilijki. Świece i lampiony w liturgii adwentowej wyrażają czuwanie, oczekiwanie. Światło jest wyrazem radości z bliskiego przyjścia Jezusa.
Ks. J. Steć Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas
CZAS POMOCY I DOBRYCH DZIAŁAŃ
– Dla bardzo wielu katolików jest to także okres działań dobroczynnych, dzielenia się z ubogimi w myśl zasady, że w święta, upamiętniające solidarność Boga z ludźmi, także ludzie powinni okazać solidarność między sobą i podzielić się z ubogimi – mówi ks Janusz Steć dyrektor gdańskiej Caritas.
Wysłuchaj rozmowy Anny Rębas z ks. Januszem Steciem:
W całym kraju organizowane są akcje charytatywne wspomagające ludzi biednych, samotnych, bezdomnych. Flagową akcją Caritas Polska jest Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, w tym roku odbywa się pod hasłem „Miłosierdzie jest jego”.
ADWENT W DOMU
Z adwentem związany jest też zwyczaj wieszania w domach wieńca adwentowego, który ma przypominać wiernym o zbliżających się świętach. Gałązki z igliwiem w wieńcu symbolizują świąteczną choinkę, a cztery świeczki – cztery tygodnie adwentu. Świece zapala się podczas wspólnych modlitw i posiłków.
W niektórych domach dzieci przygotowują na ten czas kalendarz adwentowy – w ponumerowanych miejscach kalendarza ukryte są drobne rzeczy, np. słodycze; dzieci przybliżają się do świąt, co dzień odkrywając jedną niespodziankę.
Kościół katolicki uznaje adwent za czas radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Chodzi w nim o nawrócenie i odnowę moralną.
Anna Rębas/hb