Robi szopki bożonarodzeniowe tylko… nie wie jak wyglądają. Ireneusz Pełka jest niewidomy. Niepełnosprawność nie przeszkadza mu w majsterkowaniu. Drewniane szopki pana Irka mają nawet podświetlenie.
– Ludzie mówią, że robię ładne rzeczy i na ich opinii muszę polegać. Ja szopkę „widzę” poprzez dotyk, na szczęście podobno to co powstaje pod palcami nie odbiega od wrażenia ludzi widzących.
Fot. RG
Zakładanie oświetlenia, żarówki połączonej z baterią, rozjaśniających wnętrze szopki, jest dla Pana Ireneusza najłatwiejsze. Konstruktor zaczyna od baterii, od niej prowadzi i łączy pierwszy kabel z żarówką. Drugi kabel prowadzi od żarówki do dwóch zagiętych gwoździ, które spełniają rolę wyłącznika i dalej kabel prowadzi do baterii. – To wszystko łatwo można połączyć wyczuwając elementy palcami – twierdzi niewidomy.
Trudniej jest z przycinaniem desek. Ireneusz Pełka odmierza je długością rozstawionych palców. W ten sposób niewidomy szuka podstawowych proporcji. Cięcie pod kątem desek bocznych, tak by dach był skośny, to już wyższa szkoła jazdy. Tu konstruktor opracował własny system znakowania poprzez wbijanie znaczników gwoździków.
– Nad tym jak zrobić słomiany dach myślałem pół roku – mówi Ireneusz Pełka. To najbardziej wymagający element szopki. Całość dachu składam z przygotowanych przeze mnie wcześnie małych wiązek słomy. Potem to już tylko malowanie całości brązową bejcą, wstawienie do środka figurek i szopka gotowa.
Ireneusz Pełka pochodzi z Brachlewa koło Kwidzyna. W okresie przedświątecznym przyjeżdża do Gdańska (jedzie pociągiem samodzielnie) żeby sprzedać swoje wyroby. Szopki można kupić na przedświątecznym kiermaszu osób niepełnosprawnych w Oliwskim Ratuszu Kultury. Mini jarmark potrwa do środy 20.12.2017 i jest czynny od 10.00 do 16.00.
W tym Oliwskim Ratuszu Kultury nabyć też można ceramikę, kartki świąteczne i ozdoby choinkowe przygotowane przez podopiecznych Fundacji „Sprawni Inaczej”, Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego Koło Gdańsk, Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym oraz przygotowane przez młodzież z Zakładu Poprawczego w Gdańsku.