Produkcja wysokiej klasy szampana trwa ok. sześć lat, a nawet więcej – zdradził wiceprezes Polskiego Instytutu Winorośli i Wina Marek Jarosz. Jak tłumaczył, musujące wino wprawia szybko w dobry nastrój dzięki zawartości dwutlenku węgla, który przyspiesza przedostawanie się alkoholu do krwi.
Enolog wskazał, że kiedyś szampan był wyznacznikiem prestiżu, był napojem bardzo drogim, był „winem królów”. – Takie postrzeganie szampana sprawiło, że zaczęto go pić w uroczystych momentach, a żegnanie starego roku, witanie nowego niewątpliwie do takich momentów należy – wyjaśnił wiceprezes Polskiego Instytutu Winorośli i Wina.
WPRAWIA W DOBRY NASTRÓJ
Szampan – zwrócił uwagę znawca – ma dodatkową właściwość – wprawia w dobry nastrój. Dzieje się tak za sprawą zawartości dwutlenku węgla, który przyspiesza dostanie się alkoholu do krwi alkoholu i szybko daje efekt radosnego upojenia. – Nowy Rok chcemy witać weseli, więc rozpoczynamy go toastem szampana – wyjaśnił.
Marek Jarosz zauważył także, że w skali roku ok. 10 proc. win kupowanych przez Polaków to właśnie wina musujące, powszechnie nazywane w Polsce szampanami. Według niego sprzedaż szampana w Polsce rośnie, a i sama Polska zaczyna produkować metodą szampańską własne wina musujące.
SZTUCZNY SZAMPAN
Zwrócił uwagę, że większość rodaków kupuje wina musujące w okolicach sylwestra. – Niestety nie są to szampany najwyższej klasy, produkowane metodą szampańską, a wina sztucznie gazowane, nasycane dwutlenkiem węgla. Nie jesteśmy zasobnym klientem, a też chcemy mieć uciechę z tego wina z bąbelkami – powiedział.
OD XVII WIEKU
Ekspert zwrócił też uwagę, że w porównaniu do wina tradycyjnego szampan ma bardzo krótką historię i szybko stał się celebrytą wśród win.
Wino wytwarzali już starożytni ponad 6 tys. lat temu. Produkcja szampana rozpoczęła się zaś w XVII w. w Szampanii, północno-wschodnim regionie Francji. W XIX w. wina musujące, na wzór tych w Szampanii, zaczęto produkować w Niemczech. Sławę zyskała wówczas wielka fabryka Friedricha Augusta Gremplera w Zielonej Górze.
Choć nazwę „szampan” zastrzeżono tylko dla wina musującego z Szampanii, produkowanego według ściśle określonych reguł, to dziś w Polsce potocznie każde wino musujące określa się szampanem.
Technologia produkcji szampana – wskazał enolog – jest wyjątkowo skomplikowana: w winie bazowym, w butelce za pomocą wtórnej fermentacji wytwarzany jest dwutlenek węgla. By otrzymać szampana jeszcze raz dodajemy drożdży i cukru. To dość długa i skomplikowana procedura – opisywał winoznawca. Produkcja wysokiej klasy szampana trwa ok. sześć lat.
PAP/jK