Ponad 2200 interwencji, w tym 44 procent potwierdzonych przez interweniujących funkcjonariuszy. To podsumowanie funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie słupskim.
Jak mówią policjanci, wszystkie zgłoszenia są analizowane i poddawane sprawdzeniu, a narzędzie, jakim jest mapa umożliwia reagowanie na problemy mieszkańców, które wpływają negatywnie na ich poczcie bezpieczeństwa.
GWARANCJA ANONIMOWOŚCI
„Gwarancja anonimowości i brak konieczności wychodzenia z domu zachęciła z pewnością wielu obywateli do zgłaszania zauważonych problemów i zagrożeń. Ta sytuacja umożliwiła mieszkańcom zwiększenie własnej partycypacji społecznej w życiu lokalnych społeczności. Niewątpliwie pozytywnym przykładem funkcjonowania KMZB dającym impuls lokalnej społeczności jest możliwość zgłaszania przez mieszkańców problemów dotyczących infrastruktury. Kierowane na tej podstawie wnioski do administracji osiedli, spółdzielni mieszkaniowych i ich realizacja poprawiają jakość życia wpływając pozytywnie na aspekt szeroko pojętego bezpieczeństwa. Wymiana informacji między Policją, a innymi instytucjami skutkuje zwiększeniem liczby wspólnych patroli, rozwiązywania wielu problemów i patologii społecznych w szerokim gronie podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny co w konsekwencji prowadzi do poprawy poczucia bezpieczeństwa obywateli” – można przeczytać w oświadczeniu na stronie pomorskiej policji.
ALKOHOL I NARKOTYKI POD LUPĄ
Tylko na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy funkcjonowania KMZB na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Słupsku zarejestrowano ponad 2200 zgłoszeń. Spośród nich policjanci potwierdzili 978 co daje 44,33 proc. Tych niepotwierdzonych było 983 (44,56 proc.).
Dla przykładu, w wyniku weryfikacji zgłoszeń z kategorii „używanie środków odurzających” zatrzymywano dorosłych sprawców przestępstw narkotykowych oraz nieletnich. Dzięki rzetelnej weryfikacji pozostałych kategorii policjanci podejmowali liczne interwencje dokonując legitymowania osób popełniających wykroczenia porządkowe i alkoholowe. Wiele interwencji zakończono na miejscu w postępowaniu mandatowym lub w formie pouczeń.
POPRAWA INFRASTRUKTURY
„Usunięto wiele nieprawidłowości w infrastrukturze drogowej oraz ograniczono w wielu miejscach na terenie miasta Słupska oraz powiatu słupskiego zjawisko przekraczania prędkości przez kierujących pojazdami. Dzięki częstym kontrolom przeprowadzonym w miejscach zgłoszonych przez obywateli policjanci zapobiegli wielu niepożądanym zdarzeniom. Na jednej z kontroli funkcjonariusze ujawnili bezdomnego mężczyznę, któremu udzielono pomocy medycznej” – informuje policja.
Mundurowi twierdzą, że większość zdarzeń ma charakter incydentalny, jednak ich weryfikacja zmniejsza eskalację negatywnych zjawisk lub nie dopuszcza do ich powstawania.
KORZYSTAJ ODPOWIEDZIALNIE
„Prosimy jednocześnie o odpowiedzialne korzystanie z tej aplikacji. Pamiętajmy, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji” – apelują słupscy policjanci.
Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa znajdziesz >>> TUTAJ.
oprac. puch