Nagrody od ośmiu lat przyznaje organizacja Pracodawcy Pomorza. „Złotego Oxera”, czyli nagrodę specjalną za konsekwencję i determinację w budowaniu firmy dostał „Browar Amber”.
LPP z Gdańska to pracodawca Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot. Nagrodę „Primum Cooperatio” za osiągnięcia naukowe i wdrażanie pomysłów w gospodarce otrzymał profesor Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej, twórca Cyber-Oka. Natomiast „Fundacja Innowacji Społecznej” oraz firma „Orbis” dostały nagrody w kategorii Przedsiębiorca Odpowiedzialny i Wrażliwy Społecznie.
POŻĄDANY WIZERUNEK PRACODAWCY
– Zwycięzcy to firmy, które mogą poszczycić się nie tylko dobrymi wynikami ekonomicznymi i finansowymi, ale są też znane z przestrzegania zasad etyki i społecznej odpowiedzialności. To dla nas bardzo ważne, bo to promowanie pożądanego wizerunku pracodawcy. Cieszymy się, że na Pomorzu są firmy, które mają utrwalone marki, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Po raz pierwszy nagradzamy osoby i firmy, które wspierają społeczną ekonomię. To jest bardzo ważne, żeby takie firmy także promować. Również w tym roku przyznajemy bardzo istotną dla nas nagrodę Primum Cooperatio. Profesor Andrzej Czyżewski udowadnia, że współpraca nauki i biznesu przynosi realne korzyści – mówi prezydent Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki.
„Złotego Oxera” odebrali założyciele Browaru Amber Danuta i Andrzej Przybyło. – Dziękuję za to wyróżnienie. To nagroda nie tylko dla nas, ale także dla naszych pracowników, którzy są z nami od początku – powiedział Andrzej Przybyło.
W kategorii przedsiębiorstwo zatrudniające do 9 pracowników nagrodę dostała firma Netz z Gdańska. Zajmuje się świadczeniem usług z branży IT. Dyrektor Justyna Duchnowska podkreśla, że to dla nich bardzo znaczące wyróżnienie. – To dla nas szczególna motywacja do działania. Chce się chcieć. Trudno dzisiaj zachować wysokie standardy pracy. Staramy się szanować pracowników, dbać o ich potrzeby. Jest to dla nas ważne, że ktoś to dostrzegł – mówi Justyna Duchnowska.
Profesor Andrzej Czyżewski, który otrzymał nagrodę Primum Cooperatio im. profesora Bogdana Mazurkiewicza przyznał, że to dla niego szczególnie wzruszający moment. Profesor Mazurkiewicz w ostatnich chwilach życia korzystał z urządzenia „Cyber-oko” służącego do komunikacji. – Podeszła do mnie żona profesora i podziękowała, że mogła się z mężem porozumiewać. To była dla mnie najważniejsza chwila. Cieszę się, że nasze wynalazki pomagają tak wielu ludziom. A na Pomorzu jest świetny klimat dla nauki do współpracy z biznesem. Środki europejskie wspomagają tę współpracę. Właściwie nie mamy barier. Przedsiębiorcy są otwarci na innowacje. Stanowimy świetny potencjał rozwojowy na poziomie europejskim – mówi profesor Czyżewski.
Przedsiębiorcą Odpowiedzialnym i Wrażliwym Społecznie jest według kapituły Fundacja Innowacji Społecznej, która tworzy miejsca pracy dla wychowanków placówek wychowawczych. – Głównym naszym celem jest dobry start dla mieszkańców domów dla dzieci. Chcemy, żeby mieli równe szanse na rynku pracy. Jestem dumny z naszych pracowników. Wielu z nich awansuje na kolejne szczeble, kilka osób weszło już na rynek zewnętrzny. To nas bardzo cieszy. Na tym ma polegać nasza działalność – mówi Piotr Wróblewski, prezes Fundacji.
NAGRODA GOSPODARCZA „ZŁOTY OXER”
Nagroda specjalna przyznawana za konsekwencję i determinację w budowaniu firmy. Nazwa nagrody pochodzi od niezwykle trudnej do pokonania przeszkody w zawodach hipicznych – Oxera. Sport ten kojarzony jest z elegancją, sukcesem i najwyższą jakością, do których to przedsiębiorcy zawsze dążą. Ta wyjątkowa nagroda przyznawana jest osobom będącym wzorem dla naszego środowiska gospodarczego, które dzięki własnej inicjatywie, uporowi i determinacji, zbudowały od podstaw firmę pomimo licznych przeszkód i wyzwań. Firmę o silnej wizji rozwojowej, rozwijanej w oparciu o przyjęte cele strategiczne.
Danuta i Andrzej Przybyło – Browar Amber Sp. z o.o. Sp.K.W 1994 roku Państwo Danuta i Andrzej Przybyło podjęli decyzję o budowie browaru Amber w Bielkówku. Od początku działalności ideą była kontynuacja bogatej tradycji browarniczej Pomorza. Był to czas kiedy polskie browarnictwo niezależne przegrywało konkurencję z globalnymi graczami wchodzącymi na polski rynek. Browar Amber był jednym z nielicznych browarów, które podjęły się trudnego zadania odbudowy tradycji warzenia piwa zgodnie z zasadami rzemiosła.Pierwsze sukcesy browaru Amber to koniec lat dziewięćdziesiątych i wprowadzenie na rynek piwa Amber Red w charakterystycznych małych butelkach. To również czas inwestycji w nowoczesną warzelnię piwa i leżakownię. W kolejnych latach browar zasłynął z takich piw jak Koźlak, Piwo Żywe, Pszeniczniak czy seria Po Godzinach. Amber stał się również jednym z nielicznych na świecie browarów posiadających certyfikat Slow Food. Piwa z Bielkówka cenione są za granicą i eksportowane do Stanów Zjednoczonych, Australii, Brazylii, Meksyku i większości krajów europejskich.Danuta i Andrzej Przybyło cały czas przykładają bardzo dużą rolę do wyjątkowości oferowanych produktów odróżniających ich od masowych producentów piwa. Browar Amber jest nadal firmą rodzinną ściśle związaną z Pomorzem, co jest uwidocznione również w organizacji największego festiwalu piwa w Polsce północnej – AMBER FEST, który odbywa się na gdańskim Stadionie Energa.
PRIMUM COOPERATIO, czyli „NADE WSZYSTKO WSPÓŁPRACA” – Nagroda Specjalna im. Prof. Bogdana Mazurkiewicza.
Nagrodą Primum Cooperatio wyróżniane są osoby reprezentujące pomorskie środowisko akademickie, za wybitne osiągnięcia naukowe połączone z udokumentowaną działalnością w zakresie wdrożeń własnego dorobku naukowego w gospodarce. Przedsiębiorcy promują tym samym naukowców, którzy rozumiejąc potrzeby gospodarki w sposób aktywny, swoją twórczą myślą i doświadczeniem przyczyniają się do wspierania i realizowania innowacyjnych przedsięwzięć gospodarczych.
Prof. dr hab. inż. Andrzej CzyżewskiKieruje Katedrą Systemów Multimedialnych i specjalnością naukową inżyniera dźwięku i obrazu na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Pod kierunkiem Profesora zrealizowano dziesiątki projektów badawczych, badawczo-wdrożeniowych, badawczo-rozwojowych zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Dorobek naukowy Profesora przekracza 600 publikacji, z których ponad 80 stanowią artykuły w prestiżowych czasopismach naukowych oraz rozdziały w książkach zagranicznych. Jest autorem 24 patentów krajowych i 5 międzynarodowych zgłoszeń patentowych oraz kilkunastu wdrożeń. Jednym z jego wielkich projektów jest IDENT – Multimodalny, biometryczny system weryfikacji tożsamości klienta bankowego, realizowany przy współpracy PKO BP oraz pomorskiej firmy Microsystem. Technologia bazuje na unikatowych, odrębnych dla każdego człowieka cechach. Wiele realizowanych projektów jest adoptowanych w różnych dziedzinach życia, np. Cyber-Oko, umożliwiające chorym komunikację ze światem zewnętrznym. W ostatnim okresie swojego życia z tego dobrodziejstwa korzystał również Profesor Bolesław Mazurkiewicz.
Nagroda główna i tytuł Pomorski Pracodawca Roku 2017
w kategorii: przedsiębiorstwo zatrudniające do 9 pracowników:
Netz Sp. z o.o.Prezes Zarządu: Ireneusz Ziomkowski / rok założenia: 1993 / siedziba: GdańskFirma Netz od ponad 24 lat zajmuje się outsourcingiem usług IT dla biznesu, dostarczając zaawansowane i nowoczesne rozwiązania. Ukształtowała swoją pozycję w branży IT dzięki nieustannemu podnoszeniu kwalifikacji swoich pracowników i jakości usług. Indywidualne podejście, profesjonalne doradztwo, kompetencje zespołu zaowocowały stabilnym i ciągłym rozwojem przedsiębiorstwa oraz licznymi sukcesami branżowymi m. in. wyróżnienia jak Partner Roku IBM, Partner Roku Lenovo czy Partner Roku Microsoft.
Nagroda główna i tytuł Pomorski Pracodawca Roku 2017
w kategorii: przedsiębiorstwo zatrudniające od 10 do 50 pracowników:
Przedsiębiorstwo Prod.-Usługowe Izobud Sp. z o.o.Prezes Zarządu: Anna Górska / rok założenia: 1989 / siedziba: GdańskGłówny przedmiot działalności to handel materiałami budowlanymi. Misją firmy jest świadczenie wysokiej jakości usług w branży budowlanej i dostarczanie na rynek najlepszych produktów, zapewniając przy tym profesjonalną obsługę, transport i rozładunek. Cele realizowane przez przedsiębiorstwo od wielu lat to na pierwszym miejscu tworzenie dobrego, przyjaznego miejsca pracy dla pracowników, bycie dobrym sąsiadem dla gminy i społeczności lokalnych. Izobud Sp. z o.o. zatrudnia obecnie 36 pracowników.
Nagroda główna i tytuł Pomorski Pracodawca Roku 2017
w kategorii: przedsiębiorstwo zatrudniające od 51 do 250 pracowników:
Izohan Sp. z o.o.Prezes Zarządu: Paweł Ziembiński / rok założenia: 1989 / siedziba: GdyniaIzohan to gdyńska, dynamicznie rozwijająca się spółka, której początki sięgają 1989 roku. Od początku istnienia zajmuje się produkcją materiałów do hydroizolacji. Wprowadzając na rynek nowoczesne technologie i rozwiązania, stała się ekspertem w dziedzinie hydroizolacji oraz chemii budowlanej. Od 2006 roku Izohan działa w strukturach Grupy Atlas. Obecnie firma posiada pięć marek: IZOHAN, IZOLEX, IZOLMAT, NEXLER i IZOLMIX. W firmie pracuje blisko 250 osób. Izohan posiada najszerszą ofertę w branży chemii budowlanej i hydroizolacji.
Nagroda główna i tytuł Pomorski Pracodawca Roku 2017
w kategorii: przedsiębiorstwo zatrudniające powyżej 250 pracowników:
Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A.Prezes Zarządu: Piotr Maria Śliwicki / rok założenia: 1991 / siedziba: SopotPrzez 26 lat od momentu powstania firma w wyniku stałego, dynamicznego rozwoju została jednym z liderów rynku ubezpieczeń w Polsce. Według oceny Klientów Spółki Grupy ERGO Hestia zapewniają najwyższy standard ochrony majątku i życia. ERGO Hestia wyznacza kierunki rozwoju polskiego rynku ubezpieczeniowego i zdobywa uznanie klientów oraz partnerów biznesowych dzięki innowacyjności i wysokiej jakości likwidacji szkód. Blisko 2 500 pracowników Grupy pracuje dla 3,2 miliona klientów indywidualnych oraz firm – od małych i średnich przedsiębiorstw po największe korporacje.
Pracodawca Roku 2017
Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot Nagroda przyznawana przez Prezesa Zarządu Obszaru Metropolitalnego – Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza dla firmy z obszaru metropolitalnego, która dokonała znaczącego rozwoju w zakresie inwestycji oraz zwiększenia zatrudnienia.
LPP S.A.Założona w 1991 roku przez Marka Piechockiego i Jerzego Lubiańca, jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm odzieżowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Posiada w swoim portfolio 5 marek – Reserved, House, Cropp, Mohito, Sinsay. Od 26 lat konsekwentnie prowadzi działalność w Polsce i za granicą. Jej sieć sprzedaży obejmuje blisko 1700 sklepów zlokalizowanych w 20 krajach. LPP tworzy ponad 25000 miejsc pracy w swoich biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Przedsiębiorstwo od początku swojego istnienia związane jest z Gdańskiem, gdzie znajduje się jego centrala. LPP należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland i jest jedną z 20 największym firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Przedsiębiorca Odpowiedzialny i Wrażliwy Społecznie
Nagroda specjalna przyznawana w ramach projektu „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Dobra Robota na subregion metropolitalny”, dla firm i podmiotów ekonomii społecznej zaangażowanych w działalność społecznej odpowiedzialności biznesu. Nagrodę i statuetkę „Przedsiębiorcy Odpowiedzialnego i Wrażliwego Społecznie”w kategorii „Podmiotów Ekonomii społecznej” otrzymuje:
Fundacja Innowacji SpołecznejFundacja, której prezesem jest Piotr Wróblewski powstała w 2012 roku i jest operatorem 3 firm społecznych: hotelu So Stay ***, kawiarni Kuźnia oraz bistro Centrala. W swojej aktywności Fundacja łączy działalność biznesową z odpowiedzialnością społeczną. W swoich firmach tworzy miejsca pracy dla wychowanków placówek wychowawczych. Obecnie zatrudnienie wynosi 34 osoby w tym 50% to wychowankowie systemu pieczy zastępczej.
Przedsiębiorcy Odpowiedzialnego i Wrażliwego Społecznie”
w kategorii „Podmiotów Ekonomii społecznej” otrzymuje:
Fundacja Innowacji Społecznej
Nagrodę i statuetkę „Przedsiębiorcy Odpowiedzialnego i Wrażliwego Społecznie”w kategorii „Firma” otrzymuje:
Orbis S.A. Region PółnocnyW Trójmieście Grupa Orbis S.A. reprezentowana jest przez 7 hoteli oferujących 1306 pokoi. Dyrektorem Regionu Północnego jest Sylwia Gadomska. Grupa Orbis jest największą siecią hoteli w Europie Środkowo-Wschodniej oferującą 20 000 pokoi w ponad 120 hotelach, jest wyłącznym licencjodawcą marek Accor Hotels w 16 krajach. Hotele działają pod markami: Sofitel, MGallery by Sofitel, Pullman, Novotel, Mercure, ibis, ibis Styles i ibis budget. Orbis został założony w 1920 roku. Od 1997 roku spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i zatrudnia dzisiaj ponad 4 000 osób w tym 500 osób w Trójmieście. Prezesem Zarządu Grupy Orbis S.A. jest Gilles Clavie.
Joanna Stankiewicz/mich