Kawaleria, czołgi i orkiestra. W Kościerzynie zrekonstruowano wejście Wojsk Polskich do miasta. W ten sposób uczczono 98 rocznicę przybycia armii generała Józefa Hallera do Kościerzyny, celem wyzwolenia kaszubskiej ziemi spod zaboru pruskiego.
– Warto pamiętać że mieszkańcy Kaszub nie czekali biernie na te wydarzenia, ale sami zabiegali o polskość naszego miasta. Tomasz Rogala wraz z Antonim Abrahamem, który bardziej reprezentował północ Kaszub, udali się do Paryża, by tam zażądać, by te ziemie przyłączono koniecznie do Polski. No i w ten sposób, następnym elementem było już wkroczenie wojsk – mówił Jan Dittrich dyrektor Kościerskiego Centrum Kultury.
SILNA GRUPA REKONSTRUKCYJNA
W rekonstrukcji udział wzięli między innymi: Orkiestra Wojska Polskiego z Elbląga, Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP.
– Dziś grupę rekonstrukcyjną stanowią także Kaszubi, to jest w Kolanie pod Szymbarkiem, blisko Wieżycy. Część tej grupy rekonstrukcyjnej co roku wchodzi do Kościerzyny – dodał Dittrich.
A dokładna rocznica wejścia Wojsk Polskich do Kościerzyny przypada w środę.
Tatiana Slowi/mk