Zdarza się, że, spacerując morskim brzegiem, natrafimy na jakieś osobliwe zjawisko. Gdy znajdziemy wyrzucone na plażę nieznane nam organizmy, warto zawiadomić naukowców. Może się zdarzyć, że nasze odkrycie ma ważną dla nauki wartość. W styczniu Stacja Morska im. prof. J. Skóry IO UG dostała informacje o „dziwnych rybach”, wyrzucanych na helski brzeg. Dwa tygodnie temu spacerowicze na helskim cyplu zgłosili osobliwe zjawisko. Na plaży leżała ponad setka wyrzuconych przez morze nietypowych ryb. Informację o tym przekazano do Stacji Morskiej w Helu.
Na odcinku 200 metrów naukowcy naliczyli aż 130 wyrzuconych przez morze moteli. Kilka z nich jeszcze się poruszało. Największe osobniki miały długość blisko 38 cm. Motele to rzadki gatunek ryb, należący do rodziny dorszowatych. Ryby te żyją przy dnie, zazwyczaj na głębokości 20-40 metrów. Ich cechą charakterystyczną są cztery wąsy, czarne podniebienie oraz krótka płetwa grzbietowa, biegnąca wzdłuż całej jej długości.
DLACZEGO ZNALAZŁY SIĘ NA BRZEGU?
Liczba tych ryb w Bałtyku gwałtownie spada. Liczebność gatunku od lat 90. zmniejszyła się o ponad połowę. Motele znalezione na helskiej plaży miały ślady po kontakcie z oczkami sieci rybackiej, u części osobników z wnętrza pyska wystawał pęcherz pławny. Inne miały wynicowany na zewnątrz końcowy fragment jelita wypełniony gazem. Wszystko to wskazuje, że w krótkim czasie ryby musiały zostać wyniesione na powierzchnię wody. Organizm ryby nie jest wstanie dostosować się do nagłych zmian ciśnienia wody i dochodzi do fizycznych uszkodzeń w narządach ciała.
Motela nie jest objęta limitami połowowymi, wymiarem i okresem ochronnym, stąd trudno wyrokować czy znalezione ryby celowo zostały wyrzucone za burtę. W świetle prawa tzw. „odrzut” jest zabroniony, a ryby, jeśli nie miały wartości dla poławiających w morzu, powinny być zdane w portach np. Helu, Jastarni czy Władysławowa.
STACJA PROSI O INFORMOWANIE O NIETYPOWYCH ZJAWISKACH
Czasami gatunki ryb, które występują zbyt licznie, naturalnie są wyrzucane śnięte na brzeg. Takie zjawisko możemy obserwować np. latem, kiedy malutkie cierniki, nie mając naturalnego wroga, często zdychają po prostu ze starości i wówczas może wyrzuca je na brzeg. Takie sytuacje nie występują jednak masowo.
Stacja Morska na Helu prosi o przekazywanie obserwacji rzadkich gatunków ryb i innych zwierząt morskich zauważonych w wodzie, znalezionych na brzegu lub złowionych. Zgłoszenia odbierane są całodobowo: 601 88 99 40, 58/ 58 675 08 36.
oprac.hb