– Współpraca nauki i gospodarki niezbędna dla funkcjonowania państwa – mówi wicepremier, minister nauki oraz lider Porozumienia Jarosław Gowin. W rozmowie z Radiem Gdańsk zaznaczył, że rozwiązania zaproponowane w Konstytucji dla Biznesu mogą dobrze współgrać z projektem Konstytucji dla Nauki. W piątek Sejm przyjął Konstytucję Biznesu, a cztery dni wcześniej wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zaprezentował projekt Konstytucji dla Nauki, zwanej również Ustawą 2.0. – Zdecydowanie zwiększamy autonomie uczelni, udrożniamy ścieżki awansu dla młodych naukowców, zupełnie zmieniamy zasady finansowania. Mamy wewnątrz rządu parę punktów nierozstrzygniętych. Istotny będzie wzrost finansowania szkolnictwa wyższego. Obecny stan skazuje polskie uczelnie na przeciętność, ale z zdrugiej strony nie może być tak, że uczelnie dostaną nowe środki bez reform – mówi wicepremier Jarosław Gowin.
BRAK OBOWIĄZKOWYCH EGZAMINÓW
Minister nauki wycofał się z takich pomysłów jak dłuższe studia zaoczne czy obowiązkowe egzaminy podczas rekrutacji na uczelnie. Egzaminy będą obligatoryjne dla uczelni. – Zdecydował gremialny opór środowiska akademickiego, co przyjąłem z ubolewaniem. Wszyscy jesteśmy świadomi, że nie da się w czasie 60 proc. zajęć przekazać tej samej wiedzy co w czasie 100 proc. Jeżeli chodzi o egzaminy wstępne to uczelnie mogą je przeprowadzać, ale za zgodą ministra. A niby dlaczego ja mam decydować za Uniwersytet Gdański czy Politechnikę Gdańską, czy można organizować tam egzaminy czy nie? – mówił Jarosław Gowin.
„DEZUBEKIZACJA” UCZELNIANYCH STANOWISK
Minister odniósł się również do zakazu piastowania stanowisk na uczelniach przez osoby związane z aparatem bezpieczeństwa PRL. – Te zapisy były w ustawie już we wrześniu, jednak nikt nie zwrócił na to uwagi z dwóch przyczyn. Po pierwsze środowisko akademickie traktuje tę ustawę jako swoją. Ograniczenie praw do piastowania funkcji na uczelni dla osób związanych z aparatem bezpieczeństwa nie wywołało oporu. Dla mnie charakterystyczne jest to, że tych zapisów nie zauważyli krytycy tej ustawy z prawej strony – mówił Jarosław Gowin.
NAUKA I BIZNES
Wicepremier odniósł się również do Konstytucji Biznesu oraz o jej korelacji z Konstytucją dla Nauki. – Jeżeli chcemy zbudować nowoczesną gospodarkę oraz poziom zamożności Polaków musimy budować pomost między nauką a gospodarką. Obie reformy tworzą warunku rozwoju dla innowacyjnej gospodarki. Bardzo się cieszę, ze podobnie podchodzi do tego pan premier Morawiecki – mówił lider Porozumienia. – Mamy świadomość w rządzie, że to pierwszy krok, że potrzebne są dalsze ułatwienia dla przedsiębiorców. Wiem, że minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz planuje obniżyć podatek CIT na produkty innowacyjne do 4 proc. Z kolei pan premier Morawiecki ma bardzo ambitny plan żeby ograniczyć liczbę przepisów, żeby wprowadzić zasadę, którą od lat stosują Brytyjczycy: jeden nowy przepis zastępuje dwa stare – dodał Jarosław Gowin.
Posłuchaj całej rozmowy Rafała Mrowickiego z wicepremierem Jarosławem Gowinem: